Osphronemus exodon (Fil kulağı Gurami)

Osphronemus exodon (Fil kulağı Gurami), coğrafi kökeni Tayland, Laos ve Kamboçya olarak bilinen bir türdür.  Genel olarak barışçıl bir türdür. Ancak yetişkinler kendilerinden küçük canlılara karşı saldırgan olabilirler. Boyutlarından dolayı akvaryumda nadir görülen bir türdür.

Osphronemus exodon  Yaşam Alanı

Yavaş akan nehirlerde yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Yüzey ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde üreme dönemlerinde agresiftir .

 

Osphronemus exodon  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Bu balığın dışarıdan bakıldığında net bir cinsiyet ayırımı yoktur. Bu yüzden ancak üreme zamanlarında cinsiyet ayırımı yapılabilir. Üremesine dair bilgide çok az olup ağırlıklı tahminlere dayalıdır. Diğer gurami türleri gibi devasa köpük yuvalar yaptıkları ve yumurtalarını bu yuvalara yerleştirdikleri tahmin edilmektedir. Yumurtalar bu yuvada bir süre sonra çatlar ve yavrular serbest yüzüşe geçerler. Büyük boyutlarından dolayı akvaryum ortamında üretimi oldukça zor bir türdür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

20 ile 30 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 60 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 680 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ile 8.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments