Okyanus Derinliklerinde Ne Var?

Okyanus derinliklerinde ne var? Dünyada hala gizemi çözülememiş olan ya da henüz keşfedilememiş pek çok merak uyandıran durum vardır. Evrenin ve evrendeki gezegenlerin gizemi bir yana dursun, okyanus ile ilgili bilinen bilgilerin sadece yüzde on ile sınırlı olduğunu biliyor muydunuz? Bu da demek oluyor ki insanlık tarihi henüz okyanusların yüzde doksanı hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir. Peki okyanusların derinlikleri neden insanlık tarafından keşfedilemiyor ya da neden hala gizemini koruyor? Dünyanın yüzde yetmişini oluşturan ve ortalama 4000-5000 metre derinliğe sahip olan okyanuslarda bugüne kadar ölçülen en derin çukur 11000 metre olarak Büyük Okyanus’ta (Pasifik Okyanusu) ölçülmüş ve Mariana Çukuru adı verilmiştir.Okyanus Derinlikleri Hakkında Ne Biliyoruz?

Hayatımızın pek çok alanında merak ettiğimiz fakat bu zamana kadar maalesef keşfedilememiş birçok nokta vardır. Bunlardan bir tanesi de okyanus ve özellikle okyanusların derinlikleridir. Okyanusların gizemi hala sürmekte ve görünüşe göre uzun yıllar daha sürecek. Öncelikle okyanus ya da deniz dışarıdan bakıldığında mavi görünmektedir. Fakat bu tamamıyla ışıkların kırılmasıyla meydana gelen bir durumdur. Okyanus derinliklerine inildikçe zifiri karanlık yerini almaktadır. Ayrıca okyanus derinliklerine inildikçe artan basınç kuvveti okyanus derinliklerinin keşfedilmesinin önünde en büyük engel olarak görülmektedir. Okyanus derinliklerinde güneş ışığına ihtiyaç duymayan bitkilerin ve canlıların olduğu bilinmektedir. Goblin Köpekbalığı, Balta Balığı, Ejder Balığı, Enypniastes, Ping-Pong Ağaç Süngeri gibi türler bugüne kadar okyanus derinliklerinde keşfedilmiş canlılardır. Ayrıca bazı mitolojilere göre okyanus derinliklerinde devasa büyüklüklerde canlılar olduğu söylenmektedir. Fakat bu zamana kadar böyle bir bulguya rastlanılmamıştır.

Okyanus Derinliklerinde Ne Var? Neden Bilmiyoruz?

Okyanuslar, dünyadaki canlı türü çeşitliliğinin %99’unu oluşturmasına rağmen sadece %10’luk kısmı keşfedilmiştir. Her yıl okyanuslarda binlerce yeni çeşit canlı türü bulunmaktadır. Dünyanın %70’ini oluşturduğu için çok büyük bir yüzölçümüne sahiptir ve bu sebepten dolayı hala gizemini korumaktadır. Ayrıca okyanuslar derinliklere inildikçe artan basınç ve karanlık sebebi ile araştırma yapılmasını son derece zor bir hale getirmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile daha derinlere inilmeye ve buralarda canlı türü çeşitliliği hakkında araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu araştırmalar sonucunda gelecek zamanda pek çok merak uyandıracak canlı türlerinin keşfedileceği muhakkaktır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments