Norfolk Terrier Bakımı Ve Özellikleri

Norfolk Terrier ırkının kökeni İngilteredir. Enerji düzeyleri yüksek ve oyun sever köpeklerdir. Oyuncu yönleri ve ufak boyutları onları her zaman neşeli göstermektedir. Genel olarak herkesle araları iyidir. Herkesle aralarının iyi olması sebebiyle koruma özellikleri düşüktür. Bekçi yada gözlemci bir köpek olamazlar.Norfolk Terrier Irkının Karakter Yapısı

Son derece neşeli, canlı ve zekidir. Oyun sever olmaları bu köpekleri daha sevecen kılmaktadır. Diğer köpeklerle araları çok iyidir. Yinede küçük yaştan itibaren sosyalleştirmek yaşanabilecek en ufak problemin bile önüne geçilmesini sağlar. Çocuklarla arası çok iyidir ve çok çok nadiren sorun yaşar. Küçük çocukların onları oyuncak gibi görmesine karşı dikkatli olunmalıdır.

Zaman zaman inatçı tarafları ortaya çıkabilir. Kendi kafalarına göre hareket etmeyi severler. Davetsiz misafirlere karşı havlama davranışı gösterip ailesine haber vermek isteyebilir.

Eğitim sürecinde oldukça hızlı öğrenirler. Hızlı öğrenmelerine rağmen kendi yolunu çizmekten ve kendi düşüncelerine göre hareket etmekten hoşlanır. Bu yüzden eğitim sabit ve kararlı olmalıdır. İnat etme durumlarına karşı sabırlı davranılması gerekir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Sert ve tel tel bir tüy yapısına sahiptir. Baş ve kulak çevresinde tüyleri vücuduna oranla daha kısadır. Koyu kahverengi, sarı ve gri renklerde olabilir. Zaman zaman beyaz renkte oldukları da görülür ancak bu tercih edilmez.

Fırça ve tarakla düzenli bir periyotta taranması gerekir. Ayak tabanları düzenli olarak kontrol edilmeli, eğer tüyler gereğinden fazla uzarsa kesilmelidir. Yılda bir yada iki defa ölü tüyler detaylı bir şekilde temizlenmeli ve köpeğin rahatı sağlanmalıdır.

Aile yapısının egzersiz düzeyine uyum sağlarlar. Genel olarak Terrierler kazmayı severler. Bu yüzden zaman zaman toprağı kazmasına fırsat verilmelidir. Düzenli egzersiz programı hazırlanması önerilir. Boyutları itibariyle ev içerisinde yeteri kadar aktif olabilirler. Bu yüzden bahçesi olmayan evlerde de rahatlıkla bakılabilir. Ancak egzersizleri aksatılmamalıdır.

Bu köpekler ailesi ile kurduğu bağdan dolayı onlarla vakit geçirmekten ve iletişimden hoşlanırlar. Bu yüzden çok uzun süreler yalnız bırakılmamalıdır. Yalnız kaldığında ve yeterli egzersiz yapamadığında mutsuz ve huzursuz davranışlar sergileyebilir. Düzenli bir şekilde ilgi görmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments