Neritina reclivata (Zeytin Nerite)

Neritina reclivata (Zeytin Nerite), coğrafi kökeni Afrika olarak bilinen bir türdür. Görünüş olarak elma salyangozuna benzeseler de çok daha farklı ve hassas canlılardır. Akvaryuma alıştırma sürecinde dikkatli davranılmalıdır. Onlara zarar verebilecek büyük balıklarla birlikte beslenmemesi gerekir. Oldukça hızlı üreyen canlılar olarak bilinirler.

Neritina reclivata Yaşam Alanı

Yavaş akan derin suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Akvaryumun her seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresiftir.

 

Neritina reclivata Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı oldukça zordur. Üremeye hazır salyangozların birbirleri ile çiftleşmesi esnasında cinsiyet ayrımı yapılabilir. Çift cinsiyetli değillerdir.

Akvaryumda üretimi tamamen tesadüfi şartlara göre gerçekleşen canlılardır. Bu yüzden tam olarak bir üretim yöntemi söylenemez. Ancak doğada nehirlerin okyanusa dökülen kısımlarında yumurtlarlar ve yavrular  tuzu suda çıkar. Ardından yine bu kısımlardan tatlı suya geri dönerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 5 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak  sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Yararlı bilgi.