Neolamprologus falcicula – Cichlid Bakımı

Neolamprologus falcicula, Tanganyika gölü içerisinde yaşayan ve düz yumurta döken cichlid türlerinden biridir. Yavrularına karşı çok hassas balıklardır ve onları her türlü tehlikeden korumak isterler. Yavruları olduğu zamanlarda aşırı agresif olabilirler. Eğer karma bir akvaryum içerisinde yer almaktaysalar akvaryumun huzuru kaçacaktır. Bu yüzden çift olarak ya da küçük gruplar halinde bakılmaları en sağlıklı olanıdır. Doğada da küçük gruplar halinde bulunurlar ve ağırlıklı olarak plankton tüketirler.

Neolamprologus falcicula Yaşam Alanı

Sığ ve sarp kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara kendi bölgelerine girdiklerinde aşırı agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine ise özellikle üreme dönemlerinde aşırı agresif davranırlar.

Neolamprologus falcicula Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. . Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Boş kovuklarda yumurtalarını korurlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 8 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden ufak boyutlara sahip 170 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.5 ile 9.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
cbd oil
2 yıl önce

Howdy! This blog post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!|