Nemf ( Su Perisi ) Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Nemf, nimf, nymphe  ya da su perisi olarak bilinirler. Yunan mitolojisine göre yeri ve denizi dolduran sayısız çoklukta dişi ve tanrısal varlıklardır. Ancak tanrılar gibi sonsuz bir yaşamları yoktur. Ancak tanrıların yediği ve onlara sonsuz hayat veren, bala benzer bir madde olan “ambrosia” ile beslendikleri için oldukça uzun bir hayatları vardır. Hatta bazen o kadar uzun yıllar yaşarlarmış ki ömürlerinin sonsuz olduğuna inanılırmış. Aynı zamanda beslendikleri bu yiyecek sayesinde her zaman genç ve güzel kalırlar. 

Ambrosia bala benzer bir maddedir. Uzun yıllar boyunca yaşamayı sağlar. Doğurganlık ve zarifliğin simgesi olarak bilinir. Bu yüzden bu periler her zaman genç, güzel ve çekici kalırlar. Bu da onların daha çok öne çıkmasını sağlar. Genel olarak hikayelerde perilerin güzellikleri başından başlarına iş açılır. Ya da bu güzelliklerini kullanarak periler yabancılardan faydalanırlar.

Nemf Nasıl Bir Varlıktır ?

Mitlerde de sürekli olarak bu perilerin güzelliklerine vurgu yapılır. Bu periler o kadar güzel olurlar ki onlara bakan gözlerine inanamaz. Gerçek olduklarına inanmakta zorluk çekerler. Bu efsanevi yaratıklar birçok hikayeye konu olmuşlardır. Kimi zaman güzel ve çekici görünümleri yüzünden insanlar tarafından zarar görmüşler, kimi zaman ise bu güzelliklerini kullanarak insanları tuzaklarına çekmişlerdir.Çok sayıda nemf türü vardır. Yaşadıkları yere göre adları da değişmektedir. Oreadlar dağlarda yaşayanlardır, Naiadlar akarsularda yaşar Dryadlar meşe ağaçlarında, Limnadeslar göllerde, Crinaealar çeşmelerde, Pegaeaeler kaynak çıkan yerlerde, Elionomaeler bataklıklarda ve Potameidesler nehirlerde yaşamlarına devam ederler.

Özellikle Oreadlar ve Dryadlar doğanın birer parçası oldukları için, yarı keçi yarı insan olan satirler bu nemflere bayılırlar. Satirler ormanın korucusu olarak bilinirler ve ellerindeki flütle ormanda dolaşırlar. Doğanın parçası olan bu nemflere her zaman hayranlık beslerler.

Su perileri birçok filme ve hikayeye konu olmuşlardır. Günümüzde dahi hikayelerinden söz edilmektedir. Özellikle tasvirlerinde çok güzel olarak betimlenirler. Güzellikleri ve vücutları sayesinde sürekli öne çıkarlar. Uzun yıllar yaşlanmamaları ve her zaman güzel kalmaları hikayelerde mutlaka insanların ilgisini çekmektedir. Ormanlarda yaşayan nemfler her zaman satirlerin dikkatini ve ilgisini çekerler.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih
Fatih
2 yıl önce

Gerçekten güzel içerikler. Tebrik ederim.