Nane Nasıl Saklanır?

Nane nasıl saklanır,  nane istersek bir saksıda bile yetiştirebileceğimiz hassas olamayan bir bitkidir, genellikle ilkbahar aylarında yetiştirilmeye başlanarak sonbahar sonlarına kadar yetiştirilebilir. İsteğe göre yağ olarak üretilebilir ya da kurutmak buzlukta saklamak içinde iki ayrı üretim yapılabilir. Sağlık açısında pek çok yararı vardır, mide olarak rahatlamaya yardımcı olunur, bağırsakları iyi yönde etkiler, kansızlık durumunda kullanılır, ayrıca sivilce kurutmaya yardımcı olur, nane yağı ile masaj yapılabilir ve ağız kokusunu önler. Detoks sularında kullanılarak toksin atmada yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Pek çok şey de kullanılan nane bazen çorbalar da aroma bazen sular da bazen de salatalarımız da kullanılırız ya da suyumuz da pek çok kullanım alanı sadece hasat  zamanı değil uygun koşullarda saklandığında da uzun bir dönem tüketebiliriz.
Nane Nasıl Saklanır?- Kısa Süreli Saklama

Nane nasıl saklanır, pazardan ya da marketten alınan naneleri uzun süre o canlılığı koruyarak saklamak isteklerimizdendir. İstersek buzdolabında istersek kurutarak kullanabiliriz. Buzdolabına koymak istediğimiz naneleri topraklarından tamamen arındırdıktan sonra bir havlu üzerinde tamamen kurumasını bekleyiniz ya da kurutunuz. Bir cam kavanoza koyarak kapağını kapatınız ya da bir kavanozun içerisine bir miktar su koyarak nanelerin sapları suyun içerinde kalacak şekilde buzdolabı kapağına koyabilirsiniz. Bu şekilde 8 ile 10 arası taze kalacaktır, çorba, yemek ve salatalarınız da kullanabilirsiniz ilk gün alınmış tazeliğini koruyacaktır. Detoks suyu olarak hazırlama olarak istediğiniz kadar naneyi suyun içerisine atınız içine bir limon ile çubuk tarçın koyunuz ve bir gece bekletiniz, su bitene kadar tüketebilirsiniz.
Uzun Süreli Saklama

Nane nasıl saklanır, hasat zamanı alınan naneleri buzlukta ya da kurutarak sene boyunca kullanabiliriz. Kuru naneyi istersek aktardan alabilir ya da kendimiz kurutabiliriz, naneleri yıkayıp kuruttuktan sonra istersek bir tepsiye koyarak serin yer de bekletebiliriz veya bir beze sararak naneleri buzdolabında dört hafta bekletiniz. Daha sonra delikli bir şeyden geçirerek toz halini almasını sağlayınız. Artık hazırdır cam kavanozda muhafaza ederek kullanabilirsiniz. Buzlukta saklama ise taze naneleri istediğiniz büyüklükte keserek buzdolabı poşetlerine ya da kapaklı bir kapta saklayınız. Gerekli olduğu zaman istediğimiz miktarda alıp tekrar geri koyabiliriz. Sene boyunca hazırladığınız naneleri kullanabilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments