Muhabbet kuşları  Eş Olmuyor Ne Yapmalıyım ?

Muhabbet kuşları, her evde kendine yer bulmuş, küçük ama yapabildikleri ile kendine hayran bırakan, hayat oldu tüylü dostlardır. Her ne kadar evcil hayvan olarak beslenseler de zamanı geldiğinde her kuş sahibi mutlaka kuşunun yavrulamasını ve neslini devam ettirmesini ister. Bu noktada hemen evde beslenen kuşunun yanına bir arkadaş alınır ve gerekli malzemeler temine edilir. Ancak aradan ne kadar zaman geçerse geçsin kuşlar bir türlü yavru vermez ya da birbirine hiç bir zaman ilgi göstermez. Burada en sık yapılan hatalardan biri eve yeni getirilen kuşun en hızlı şekilde yenisi ile değiştirilmesidir. Oysa kuşların yumurta vermemesinin ya da eş olmamasının birçok sebebi olabilir.  İşte sizlere eş olmayan kuşların, eş olabilmesi için en etkili çözümler;1 ) Muhabbet kuşları birbirine ilgi duymalıdır

Kuşlarından yavru almak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biri kuşların birbirine ilgi gösterebileceği uygun ortamı sağlamamaktır. Özellikle evcil kuşlarda ilgi sürekli sahiplerinde olacağı için yeni gelen kuşla herhangi bir şekilde yavrulama eylemi içerisine girmeyecektir. Bu noktada yapılması gereken şey kuşların birbirine ilgi göstereceği uygun ortamı hazırlamaktır. Öncelikle kafes içerisinde yer alan oyuncak ya da kuşun oyun oynadığı bir oyuncak varsa çıkarılmalıdır. Daha sonrasında kuşlar mutlaka hafif yüksek bir yere alınmalı ve rahatsız edilmemelidir. Bu sayede zaman içerisinde kuşlar birbirine ilgi duymaya ve bu ilgilerini geliştirmeye başlarlar.

muhabbet kuşları

2 ) Doğru Beslenme

Muhabbet kuşları doğru beslenmedikleri zaman üreme dönemi içerisine girmezler. Yeterli ve doğru besinleri almalarına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda beslenme kuşların kızışma dürtüsünü de arttıracağı için üreme davranışı içerisine gireceklerdir. Sadece kuş yemi yeterli besin kaynağını sağlamaz. Bir çift kuşun sağlıklı bir şekilde üremesi isteniyorsa evde mamalar hazırlanabilir. Bu mamaların vitamin açısından zengin besinleri içermesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu mamaların içerisine kızıştırıcı tohumlar konulabilir. Bununla birlikte kafes kuşları için özel olarak üretilen ve sulara damlatılarak kullanılan vitaminlerde etkili olacaktır. Bir kuşun üreme arayışı içerisine girmesi için doğru besinleri almazı bir zorunluluktur.

3 ) Kuşların bir süre ayrı kafeslerde tutulması

En sık yapılan hata eve yeni gelen kuşu eş olmadı diye geri götürmektir. Eve yeni gelen kuş, hali hazırda evcil olan kuşla aynı kafese konuldu, birbirlerine ilgileri artsın diye her adım atıldı ve doğru beslenme koşulları sağlandıysa ve buna rağmen kuşlar herhangi bir üreme davranışı içerisine girmedi ise yapılması gereken yöntemdir. Muhabbet kuşları tüm çabalarınıza rağmen herhangi bir üreme davranışı içerisine girmedi ise birbirlerine özlemesini sağlamak etkili bir çözümdür. Her iki kuşta ayrı kafeslere alınmalı ancak birbirine seslenerek iletişim kurabilecekleri ve birbirini görebilecekleri bir mesafede tutulmalıdır. Bu aşamada yuvalık erkek kuşun kafesinde durabilir. Beslenme doğru şekilde devem ettirilmeli ve kuşların vitamin açısından eksik kalmamaları için doğru adımlar atılmalıdır. Tüm bu aşamalardan sonra sabırlı olmak gerekir. Kuşların zamanla birbirine olan ilgisi daha da artar ve yan yana gelme istekleri zamanla gelişir. Davranışları bu isteklerinin geliştiğini zaten gösterecektir.

Eğer kuşların ilgisinin arttığı düşünülüyor ve gözlemleniyorsa artık aynı kafese geri konulabilirler. Bu yöntem oldukça etkilidir ve genellikle sonuç verir. Kuşların birbirine duydukları özlem ve üreme dürtüleri onların en hızlı şekilde yavru vermelerini sağlayacaktır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments