Motor Modifiyesi Tavsiyeleri

 

Uzun süreler boyunca kullandığınız araçlarınızın performansı bir süre sonra size yeterli gelmeyebilir ve aracınızın performansını bir miktar yükseltmek isteyebilirsiniz. Size aracınızın performansında artış sağlayacak bazı geliştirmeler ile ilgili bilgi vereceğiz.Spor Egzoz Uygulamaları

Atmosferik veya aşırı besleme (Turbo, Supercharger) motora sahip araç kullanıcılarının performans artışı sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Performans artışı sağlamak ve sesini gürleştirmek için kullanıcıların seçtiği ilk işlemlerden biridir.

Spor Hava Filtresi Uygulaması

Spor hava filtresi kitleri sayesinde motorun silindirlerine daha soğuk ve birim zamanda daha fazla kütlede havayı motorun içine almanıza yardımcı olur. Bu sebeplerden dolayı aracınızda performans artışı olmaktadır. Bunun yanında motor sesinde değişiklikler meydana getirmektedir. Halk arasında açık hava filtresi olarakta bilinmektedir.Chip Tuning

Teknolojik gelişimler sayesinde günümüzdeki araçlar artık daha hızlı, daha sağlam ve daha güçlü motorlara sahipler. Bu yüzden araçlar güç artışına daha müsait hale gelmekte. Chip tuning uygulaması ile daha yüksek güçler elde etmek mümkün olmaktadır. Chip tuning uygulaması iki şekilde yapılmaktadır. İlki araç üzerindeki orijinal çipin sökülerek yenisinin takılması, bir diğeri ise orijinal olan chipin programlanabilir olması halinde modifiyeli programın aktarılmasıdır. Bu uygulama ile birlikte araca daha iyi bakılması gerekmektedir performansta %10-%15’lik bir artış olduğundan dolayı motorun sınırları üzerinde bir zorlanmaya maruz kalacaktır.

Turbo

Turbo vazgeçilemez parçalardan biridir. Turbonun amacı motor içine gönderilen hava miktarını arttırarak, daha fazla miktarda havanın silindir içine gönderilmesini sağlamaktadır. Daha büyük turbo, daha çok güç anlamına gelmekte ancak yanlış tercih edilen bir turbo kontrolsüz güç anlamına gelmektedir. Artan basıncın istenen şekilde sınırlandırılması için wastegate’de geliştirmeler yapılmalıdır. Turbo değişiminin yanında yapılması gereken bir diğer işlem kullanılan turbo için intercooler kapasitesinin değerlendirilmesi gerekli ise intercooler hacminin arttırılmasıdır. İntercooler’ın görevi turbodan basınçla gönderilmekte olan havanın soğutulmasıdır. Motor içine gönderilecek havanın mümkün mertebe soğuk olması istenir. Çünkü soğuk hava yanmanın şiddetini arttırır ve güç artışı sağlar. Gereksiz yapılan bir intercooler büyütme işlemi ise aracınızın gaz tepkilerini zayıflatır ve kullanıcıya keyifsiz bir sürüş sunar.
 

Motor Modifiyesi Tavsiyeleri” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir