Morkie Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Morkie, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış bir ırktır. Bu ırk Yorkshire Terrier ve Maltese Terrier ırkının  istenmeyen özelliklerinden arındırılmış hali olarak bilinir. Oldukça arkadaş canlısıdır ve çok iyi bir arkadaştır. Genel anlamda enerji düzeyi ve egzersiz ihtiyacı iyi seviyede olan ırklardan biridir. Koruma özelliği yok denecek kadar azdır. Yabancılar dahil herkesle iyi geçinir.Morkie Irkının Karakter Yapısı

Neşeli, zeki, sevecen ve cesur bir köpek ırkı olarak bilinir. Ailesine değer verir ve güçlü bağlar kurar. Oyun sever bir yapısı vardır. Genel olarak bir köşede kıvrılıp uyumayı kalan  zamanda ise oyun oynamayı isterler. İnsanların kendisine yakın davranmasından hoşlanır.

Birlikte büyüdüğü diğer köpek veya evcil hayvanlarla çok iyi geçinir. Çok uzun süreler yalnız kalırsa sıkılır ve ciddi rahatsız edici bir şekilde havlama davranışı sergiler. İnsanlarla birlikte vakit geçirmekten hoşlandığı için sürekli iletişim halinde olmak ister. Yabancılara karşı şüphe duyarsa uyarma eğilimindedir. Özellikle şüphelendiğinde veya olağan dışı bir durumla karşılandığında havlama davranışı gösterir.

Henüz yavru döneminde sosyalleşmeye önem verilmelidir.  Zaman zaman biraz inatçı olabilir, dolayısı ile kibar, kararlı ve sabırlı bir şekilde eğitilmelidir. Bazılarının ev ortamına uyum sağlaması zor olabileceği için tuvalet eğitimi için ayrıca özen gösterilmesi gereken durumlar oluşabilir.Bakımı Ve İhtiyaçları

İpeksi, düz ve ince bir tüy yapısına sahiptir. Genel olarak uzun tüyleri olur ve siyah, bronz, beyaz veya siyah beyazın karışımı ve koyu tonlarda olabilir. Tüylerinin sertleşmemesi ve birbirine dolaşmaması için günlük olarak taranması gerekir. Gerekli görüldüğünde banyo yaptırılmalıdır.

Deride oluşabilecek herhangi bir reaksiyonun önüne geçmek için hafif kıvamlı şampuanlar kullanılmalıdır.

Yeterli ölçüde egzersiz ihtiyacı karşılandığında ve kendi kendine oyun oynayabileceği oyuncaklara sahip olduğunda apartman yaşamına sorunsuz uyum sağlarlar. Ailesi ile oyun oynamaktan, kısa yürüyüşlerden ve çitle çevrili bir alanda oyun oynamaktan zevk alırlar. Her koşulda egzersiz ihtiyacı doğru karşılanmazsa mutsuz olur. Bu köpekler ilgi görmeyi ve nazik davranılmasından hoşlanırlar. Özellikle eğitim aşamasında nazik davranılması önemlidir. Eğitim sürekli olabilir ancak inatçı tarafları ortaya çıktığında dikkat edilmelidir.

Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz;

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments