Moda Hangi Yönde İlerliyor?

Modayı takip etmek hepimizin bildiği üzere moda dergilerinin çıkışı, yurt içi ve yurt dışında yayımlanması ile kolaylaşmaya başlamıştır. Diğer yandan da bu durum etkileşimi sağlayarak moda akımının sürekli değişmesine yol açmıştır. Osmanlı’nın cihan hakimiyeti anlayışı ile Batı’yla etkileşim yoğunlaşmıştır. II. Mahmut döneminde ise sarayda Avrupa tarzı giyim başlamıştır. Moda önceleri daha çok yüksek zümre insanlar arasında kendi göstermiştir. Ama bunun yanında mimari ve sanatta da moda akımları karşılıklı taklit edilmiştir. Yani moda, önceki yüzyıllardan beri hitap ettiği kesim yıllar geçtikçe değişse de her zaman sosyal hayatta var olmuştur.


moda

 

 

 

Tarihsel Değişim İçinde Modayı Takip Et

20. yüzyıla kadar aslında görüyoruz ki kadınlar toplumsal hayatta daha çok erkeksi kıyafetler giyerek yer almışlardır. Kadınlar erkek pantolonları giymeye başlamış ve bu moda sayılmıştır. Kürkler ve abiyeler ise daha seçkin zümrelerin giydiği kıyafetler arasındadır. 20. yüzyılın ilerleyen zamanlarında ise kadın giyiminde moda değişmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Kadın, erkek, çocuk modası belirginleşmiş ve bireyselleşmiştir. Belli dönemlerde baskın ve çarpıcı çizgilerin, renklerin, aksesuarların olduğu moda anlayışı hakim olurken belli dönemlerde de sadelik revaçta olmuştur. Zaman içerisinde değişen modaya baktığımızda her dönemin farklı bir özelliği yansıttığını görmekteyiz. Saç kesimleri, makyaj, aksesuarlar da giyimi tamamlayan dönemsel farklılıklar gösteren bir modaya sahiptir. Artık sinema filmleri de insanları “modayı takip et”düşüncesine sevk etmiştir. Filmlerde kullanılan aksesuarlar, kıyafetler hatta ev dekorasyonları bile modayı sürekli bir değişime götürmüştür. İnsanlarda bu şekilde o filmlerde kullanılan aksesuarları, kıyafetleri, eşyaları almak, o filmlerdeki artistler gibi olmak istemişlerdir.

Moda Hangi Yönde İlerliyor? -Artık Sokakta

2000’lere kadar modayı yüksek zümreler belirleyip yön vermiştir. Halk filmler vasıtasıyla ve dergilerle modayı takip etmeye başlamıştır. Teknolojik gelişmelerle ise oluşan sosyal medya günlük hayatta herkesin nasıl giyindiği, neler dinlediği, nasıl eşyalar kullandığı herkese gösteren, herkesinde bunlara ulaşabileceği bir alan yaratmıştır. Artık bu dönemde herkes aynılaşmıştır. Modayı takip et diyerek insanlara yön veren dergiler değil birebir her an elimizin altında olan telefonlarla modayı takip başlanmış ve sokak modası oluşmuştur. Sosyal medya sayesinde kendi bireyselliğini yansıtmak moda halindeyken toplumu kapsamış herkes aynılaşmış fakat bu moda haline gelmiştir. Herkes kendi sokak modası halinde fotoğraflar koyarken aslında talep gören ve beğenilen o kişiye de benzemeyi amaçlamıştır.Sosyal medya ve internet siteleri sayesinde o ikonların giydiği kıyafetlere ulaşımında kolaylaşması bu modanın yayılmasını hızlandırmıştır. Artık daha rahat kıyafetler tercih edilmeye başlanmış ve ağır abartılı makyaj ve aksesuarlar yerine daha doğal, fresh bir esinti benimsenmiştir. Sokakta kime bakarsak bakalım günün modasını erkek, kadın, çocuk olsun herkeste görebilmekteyiz.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments