Mısır Nasıl Saklanır?

Mısır nasıl saklanır, salatalarda, mezelerde, çorbalarda, pilavlarda ve daha birçok aperatif ile beraber tüketilen mısır tek başına da yenilebilir. sağlık açısından ise çok faydalı olan mısır en lezzetli yaz aylarında yiyebildiğimiz mısır doğru muhafaza edildiğinde dört mevsimde de aynı lezzeti koruyarak yenebiliriz. Saklama boyutu olarak istediğimiz boyutta keserek  dolabınızda ne kadar yer kaplamasını istediğinize  göre ayarlayabilirsiniz. İster koçan isterseniz tane olarak ayırarak koyulabilen mısır, saklamada değişik yöntemler kullanarak koçan mısırı ister direkt saklama ya da haşlama yaparak saklayabilirsiniz, konserve mısır haşlanarak saklanır.


Mısır Nasıl Saklanır?-Koçan Şeklinde Muhafaza

Haşlanmış olarak ya da işlem görmemiş olarak saklanabilen mısır bir yıl boyunca yenmeye hazır olarak bekler. Mısır haşlaması için önce mısırlarınızın koçan ve püsküllerini temizleyiniz, ardından koymak istediğiniz büyüklükte mısırlarınızı kesebilirsiniz. Daha sonra tuzlu suda haşlayarak mısırlarınızı buzdolabı poşetlerine doldurunuz. Tek seferde yenecek kadar poşetlere doldurursanız size kolaylık sağlayacaktır. Eğer koçan olarak koymak istemezseniz mısırlarınızı tanelerini ayıklayarak da buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz böylece daha az yer kaplayacaktır. Buzdolabında muhafaza ediniz.Mısır nasıl saklanır yöntemlerden biri de çiğ olarak da saklamaktır, en kolay yöntemlerden olup yeme aşamasında zahmetli olmaktadır. Çiğ olarak mısır koymak isteyenler mısırı yıkamadan sadece püsküllerinde ve kabuklarında ayrılmış mısırı yıkamadan buzdolabı poşetlerine doldurunuz, havasını alarak buzluğa koyabilirsiniz. Bir sene bu şekilde muhafaza edebilirsiniz, yiyeceğiniz zaman mısırların buzlarından çözülmesi yeterlidir. Yeme aşamasında buzları çözülmüş mısırları önce yıkayarak ardından haşlayınız şimdi yemeniz için hazırdır, afiyet olsun.

Konserve Şeklinde Muhafaza

Mısır nasıl saklanır, hazır konserve kullanmak istemeyenler için çok tercih edilen yöntemlerdendir. Yapımı da bir o kadar kolaydır, kullanmak istediğiniz zaman sadece kavanoz kapağı açmak yeterlidir. Çiğden daha kolay ayıklayabileceğiniz mısırlarınızı yıkayarak ayıklayınız, ardından mısırlarınızı su dolu bir tencereye koyup mısırlarınız yumşayana kadar kaynatınız. Ardından suyun içinden mısırlarınızı suyun içerisinden alarak koymak istediğiniz kavanozlara paylaştırınız. Mısırlarınızı daha iyi muhafaza etmek için tuz ve tuzun dört katı şeker ekleyiniz, kaynamış su üzerine ilave ederek kapaklarını sıkıcı kapatabilirsiniz. Dilediğiniz zaman afiyetle yiyebilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments