Miniature Pinscher Bakımı Ve Özellikleri

Miniature Pinscher, Minpin yada Minipin olarak da bilinir. Doberman Pinscher’dan türediği sanılsa da bu ırktan türememiş bir ırktır. Bu ırk 3 farklı ırkla alakalıdır. Bunlardan biri Alman Pincsher, Dachshund ve Greyhound’dur. Bu köpekler ait ilk işaretler 1600’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Küçük görüntüsünden dolayı üretilmeye başlanmıştır.Miniature Pinscher Karakter Yapısı

Çocuklarla arası iyidir. Ancak çok fazla rahatsız edilirse ısırma ile karşılık verebilir. Özellikle zarar verebilecek küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması gerekir. Bazılarında yabancılara ve diğer köpekler karşı saldırganlık görülebilir. Bu durumda yeterli sosyalleşme sağlandığında çözülebilir.

Enerjik, hayat dolu ve atak bir karakter yapısı vardır. Korkusuzdur ve sahibine sıkı sıkıya bağlanır. Korkusuzluğu bekçilik ve koruma iç güdüsünden gelir. İlgiye ihtiyaç duyarlar ve bunu sahiplerinden beklerler.

Eğitim konusunda devamlılık en önemli etkendir. Eğitime açıktır ve öğrenmeyi sever. Genelde verilen komutlara uyar ancak zaman zaman inatçı tarafı ortaya çıkabilir. İşçi bir köpek olduğundan dolayı bir iç güdülerini engellemek yanlıştır. Eğer bu tarz engellemelere maruz kalırsa isteği kırılabilir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Düz, kısa ve parlak bir tüy yapısına sahiptir. Renk olarak, kırmızı, koyu bordu, ten rengi, kahverengi şekillere sahip siyah olabilir.  Tüy bakımı kolay olan ırklar arasındadır. Düzenli olarak tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Özellikle tüy dökme döneminde ölü tüylerden arındırmak için taranma sık yapılmalıdır. Vücut yapısı soğuk ile baş edemez. Av iç güdüsü çok güçlü olduğu için hareketli ve küçük nesnelere yönelme eğilimi vardır.

Obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden düzenli egzersiz aksatılmamalı ve öğünler kontrollü olmalıdır.

Çok enerjik olduğundan dolayı düzenli egzersiz yapabileceği bir ortama ihtiyaç duyarlar. Egzersiz ihtiyacının çoğunu ev içerisinde karşılayabilir. Apartman ortamına son derece uygun bir ırktır. Boyutları itibari ile apartman ortamı bu köpekler için idealdir. Ancak iç ortamda dahi olsa egzersiz ihtiyacı giderilmelidir. Aksi halde mutsuz olur. Egzersiz programı hazırlandıktan sonra buna olabilecek en net şekilde uymak en doğrusu olacaktır. Bu köpekler iş odaklı oldukları için enerjilerini atamadıklarında mutsuz olurlar.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments