Microctenopoma nanum (Cüce Çalı Balığı)

Microctenopoma nanum (Cüce Çalı Balığı), coğrafi kökeni  Afrika olarak bilinen bir türdür. Sık sık su değişimi yapmak balıkların sağlığı için önemlidir. Mango kökleri ve yoğun bitkiler kullanılabilir. Bol bitkiden hoşlanırlar. Kendisinden küçük balıkları yiyebilir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir. Erkeklerinin kuyruk uçları sivri bir görünüm alır.

Microctenopoma nanum Yaşam Alanı

Ph derecesi düşük ve temiz suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde  agresiftir.

 

Microctenopoma nanum Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bulunan bir çok canla olduğu gibi balıklarda da erkekler dişilerden daha büyük yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Erkek balık su üzerine köpükten bir yuva yapar. Dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile üreme gerçekleşir. Artından yumurtaları yaptıkları köpük yuvaya yerleştirirler. Yumurtlar bir süre sonra çatlar ve yavrular serbest yüzüşe geçerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

18 ile 24 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 8 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 70 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.2 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments