Metriaclima sp. “daktari”- Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Metriaclima sp. “daktari” Malawi Gölü içerisinde yaşayan renkli cichlidlerden biridir. Doğada yarı kayalık yarı kumluk bölgelerde yaşarlar. Bakımı kolay bir türdür ancak üretimi biraz tecrübe ister. Dayanıklı ve aşırı bölgeci bir balıktır. Akvaryum tabanında ince kum kullanılmalıdır ve mutlaka kayalardan mağaralar oluşturulmalıdır. Dişiler için bol saklanma alanına ihtiyaç vardır. Dişiler kuluçka dönemlerinde sakin bir ortam ararlar.

Metriaclima sp. “daktari” Yaşam Alanı

Doğada yarı kumluk alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine ise üreme dönemlerinde agresif davransalar da genelde orta derecede agresiftir.

Metriaclima sp. “daktari” Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada birçok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkek olanlar dişilere oranla daha iri ve yapılıdır. Dişiler daha ufak bir yapıya sahip olup soluk renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 10 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 100 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Justin
2 yıl önce

Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

Ryan
1 yıl önce

I have fun with, lead to I discovered exactly what I was taking a look for.

You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye

Janet
1 yıl önce

Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you could do with
a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.

An excellent read. I’ll certainly be back.