Maydanoz Nasıl Saklanır?

Maydanoz nasıl saklanır, maydanoz mayıs ayından itibaren çıkmaya başlar yetiştirmesi çok zor olmayan yeşilliktir. Maydanoz yağ içermez içerisinde A,C,E ve K vitaminleri ve su bulundurur. Sağlığa da çok fazla faydası bulunan maydanoz zayıflamaya da etkisi vardır. Ödem atmaya yardımcı olur, kalp rahatsızlıklarına karşı korur, kan şekerini kontrol eder, göz sağlığına iyi yönde etki eder, kansızlığı önler, mide bulantısına iyi gelir ve ağız kokusunu önler. Cildin genç kalmasını da sağlayan maydanoz genç görünmenizi sağlar. Her yemekle kolayca tüketebileceğiniz maydanoz güzel bir aroma vericidir. İster salatalarda içine doğrayın isterseniz yemekleriniz de kullanın ya da çorbalarınızı süsleyin. Bir dönem hasat edilse de doğru muhafaza koşulları ile uzun süre tüketim sağlayabilirsiniz.
Maydanoz Nasıl Saklanır?- Kısa Süreli Saklama

Maydanoz nasıl saklanır, pazardan ya da marketten alınan maydanozları görünüşü ve tazeliği bozulmadan saklamak istiyorsanız buzdolabında saklayınız. Alınan maydanozları yıkadıktan sonra bir kağıt havlu üzerinde tamamen kuruyuncaya kadar bekletiniz, yıkamadan da buzdolabına koyabilirsiniz. Maydanozları bir kaba su doldurarak sapları altta kalacak şekilde koyup buzdolabında bekletmek onları 8-10 gün taze kalmasını sağlayacaktır ya da maydanozları kavanoza koyup kapağını kapatarak koyabilirsiniz ama tamamen kurumuş olmalıdır, ıslak maydanozlar erken çürüme yapmaktadır. Bir başka saklama yöntemi detoks suyu olarak hazırlamadır genellikle kilo vermek isteyeneler ya da sağlıklı yaşam için içilmektedir, suyunuzu sade içmek istemiyorsanız harika bir yöntemdir. İlk olarak ayırdığınız maydanoz sapı varsa onları kullanabilir ya da bütün maydanozu bir sürahi ya da şişeye koyunuz, daha sonra içine bir tane yeşil ekşi elma ve bir limonu halka olarak doğrayınız isteğe göre çubuk tarçın da koyabilirsiniz , içine geri kalan hacim kadar su koyunuz ve bir gün bekletmeniz yeterdir. Afiyet ile içebilirsiniz.
Uzun Süreli Saklama

Maydanoz nasıl saklanır, maydanoz yılın belirli mevsimi taze olarak yenilebilse de doğru muhafaza koşullarında difrizde ya da cam kavanozda kurumuş olarak saklayabilir ve tüketebiliriz. Buzlukta saklamak için ilk olarak maydanozlarınızı yıkayarak başlayınız. Daha sonra saplarını isteğe göre ayırınız, doğradığınız maydanozları buzdolabı poşetine ya da herhangi bir kaba koyabilirsiniz, daha sonra içinden alıp tekrar dolaba koyabilirsiniz, birbirine yapışmadığı için bir poşet ya da kaptan defalarca alınabilir. Maydanozları kurutma çok fazla kullanılmasa da güzel bir aroma vericidir. Kurutmak istediğiniz maydanozları yıkandıktan sonra serin güneş görmeyen bir yere seriniz ve kuruyana kadar bekleyiniz, kurumuş olanları ya cam kavanoza ya da bez bir torbaya koyunuz. Kurutulmuş baharat olarak kullanabilirsiniz. Yaptıklarınızı sene boyunca tüketebilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments