Mastiff Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Mastiff, Alaunt ve Molosser ırklarının melezlenmesi sonucunda meydana gelmiş bir İngiliz türüdür. Bu köpeklerin ismi güçlü anlamına gelen “masty” kelimesinden türemiştir. Bu köpeklerin cinsinin kökeni Yunan bir kabile olan ve bekçi köpekleriyle öne çıkan Molossianlara dayandığı bilinmektedir. Roma döneminde savaş ve dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır. Arenalarda ise gladyatör, ayı ve fillere karşı yer almışlardır. Orta çağdan sonra bu köpekler popüler birer bekçi köpeği olarak ön plana çıkmış ve zamanla av köpeği halini almışlardır.Mastiff Irkının Karakter Yapısı

Yeterli düzeyde sosyalleşme sağlandığında evde beslenen diğer hayvanlar, köpekler ve çocuklarla iyi geçinen bir ırktır. Ağırlık olarak en büyük ırklardan biridir. En güçlü köpekler sınıfında yer alır ve gerekli konularda bu gücünü kullanmaktan geri durmaz.

Güvenilir ve kibar bir doğası vardır. Nadiren havlama davranışı gösterirler. Ancak gerekli durumlarda ailesini ve bölgesi olarak bildiği alanı korumaktan çekinmezler. Bu özellikler bu ırkı iyi bir bekçi köpeği yapar. Zaman zaman salya akıtma davranışı görülebilir.

Eğitim aşamasında anlayış ve sürekliliğin karışı ile eğitim verilmesi gerekir. Özellikle yavru döneminde itaat eğitimi önemlidir. Yeni şeyler öğrenmekten mutluluk duyarlar. Zaman zaman eğitimdeki bazı hareketleri anlamsız bulduklarında yapmamak için direnebilirler.Bakımı Ve İhtiyaçları

Kısa bir tüy yapısı vardır ve hepsinin yüzünde siyah maske vardır. Çok fazla tüy bakımı gerektirmez. Tüy dökme döneminde özellikle ölü tüylerin temizlenmesi için kauçuk bir tarakla taranması tavsiye edilir. Bir çok iri köpek türünde olduğu gibi yatmaktan oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için yumuşak bir yatak sağlanmalıdır.

Şişkinlik görülebilir. Bunun olmaması için yüksek bir yerde yemek yemesi, yedikten hemen sonra fazla hareketten kaçınması ve  öğünlerin gün içine düzgün bir şekilde yayılması sağlanabilir.

Cüsselerine rağmen bu ırkın yetişkin bir bireyi ortalama derecede egzersiz ihtiyacı duyar. Yürüyüşlerden hoşlanır. Korunaklı ve etrafı çitlerle çevrili bir bahçede koşmasına izin verilmelidir. Yavru dönemlerinde çok fazla egzersize maruz bırakılmamaları gerekir. Çünkü kemik ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Boyutları ve ihtiyaç duyduğu geniş alandan dolayı apartman yaşamı için uygun değildir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments