Marsta Yaşam Sürdürülebilir Mi?

Marsta yaşam sürdürülebilir mi? İnsanlık tarihinin her döneminde dünya dışında başka bir gezende yaşam olup olmadığı kuşkusuz merak edilmiştir. Bir yerde yaşam olabilmesi için tabii ki öncelikle orada suyun olması gerekmektedir. Hali hazırda teknolojinin ilerlemesi ve güneş sistemindeki gezegenlerin yüzeylerinin ve atmosferlerinin incelenmesi sonucu dünyaya en benzer özellik gösteren gezegenin mars diğer adıyla ‘Kızıl Gezegen’ olduğu saptanmıştır. Bu da eğer dünya dışında başka bir gezegende yaşam varsa bunun marsta olabileceğinin düşünülmesine sebep olmaktadır. Peki marsta hayat var mı? Şu an ‘Kızıl Gezegen’ olarak adlandırılan marsın bundan milyarlarca yıl öncesinde tıpkı dünya gibi yeşil ve mavi bir renge sahip olduğunu biliyor muydunuz?

 Marsta Yaşam Sürdürülebilir Mi? Mars’ın Özellikleri Nedir?

Dünyaya göre güneş olan uzaklığı daha fazla olması sebebi ile marsta mevsimlerin dünyaya göre daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Dünyaya göre ayrıca çok daha ince bir atmosfere sahip olan mars, bu sebeple daha fazla göktaşı çarpmasına maruz kaldığı için yüzeyinde çukurlar mevcuttur. Birçok volkanik dağ bulunan marsta, bu dağların yüksekliği, dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı’nın yüksekliğinin üç katından daha fazladır. Bütün yüzeyini kaplayan toz, görüntüsünün kızıla dönük olmasını sağladığı için bu sebepten Kızıl Gezegen olarak adlandırılmakta ve güneş sistemindeki en büyük toz fırtınalarına şahit olmaktadır. Dünyaya göre güneşe olan uzaklığı sebebiyle mars daha soğuk bir iklime sahiptir.

Mars’a Neden Gidemiyoruz?

İnsanlık tarihinin en büyük hayallerinden biri olan başka bir gezegende yaşama hayali için en büyük umut şüphesiz birçok bakımdan dünya ile benzer yapıya sahip olan marstır. Peki marsta yaşam sürdürülebilir mi? Bazı konularda insanların marsa gitmesi ve marsta yaşam sürebilmesi son derece zor görülmektedir. Özellikle dünya ile mars arasındaki mesafenin fazla olması sebebi ile en az 6 ay sürmesi gereken yolculuğun ve bu yolculuk esnasında marsa gidecek olan kişilerin gıda ve su depolaması bakımından hem uzay aracının belli bir ağırlığa ulaşacak olması hem de maliyeti bir hayli yükselecek olması durumu zora sokmaktadır. Bununla birlikte mesafenin fazla olması yakıt sorununu da beraberinde getirecektir. Ayrıca dünyaya göre daha ince bir atmosfer yapısına sahip olan marsın bu yapısına hiç alışkın değiliz.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments