Maltipoo Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Maltipoo, Maltese ve Toy Poodle ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Melez olmasının getirdiği bir şey olarak bir çok farklı isimle bilinir bunlar : Malte Poo, Malta Poo, Multa Poo, Moodle, Malti Doodle, Maltese Poodle, Malt Oodles olarak bilinir. Tüy dökmedikleri için alerjisi olanlar için ideal bir ırktır. Bu köpeklerin kendi ırkları, Poodle ve Maltese ile çiftleşmesi sağlanabilir. Her koşulda farklı bir özellik ortaya çıkar.Maltipoo Irkının Karakter Yapısı

Yavruyken  sosyalleşmesi doğru bir şekilde sağlanırsa diğer köpekler ve evde yaşayan diğer hayvanlar ile araları gayet iyidir. Ailesini korumaktan çekinmez ve yabancılara karşı her zaman temkinli yaklaşır. Çocuklarla genelde arası iyidir ancak çok küçük çocuklarla zaman geçirirken dikkatli davranılması gerekir. Küçük çocukların oyun oynamak için yapacağı herhangi bir hareket onlara zarar verebilir.

Oldukça sevgi dolu ve akıllı bir köpektir. Oyun sever ve ailesine bağlı tavırları bu köpekleri daha sevimli kılar. İnsanlarla sürekli olarak iletişim halinde olmaktan hoşlanırlar.

Öğrenmeye heveslidir buna rağmen zorluğa karşı dirençli köpekler değillerdir. Bu köpeklerin eğitiminde pozitif bir yaklaşım uygulanmalıdır. Aynı zamanda pozitifliğin yanında cesaretlendirici olunması gerekir.Bakımı Ve İhtiyaçları

İpeksi yada kıvırcık tüy yapısına sahiptirler. Gri, siyah, beyaz yada kayısı rengi gibi bir çok renk çeşidinde olabilirler. Hiç tüy dökmeyen bir yapıda olabilirler yada çok çok az tüy dökerler. Aylık olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Göz ve kulaklar düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Bu bölgelerdeki fazla tüyler düzenli olarak kesilmelidir. Banyo yalnızca gerekli görüldüğünde yaptırılmalıdır. Yavru dönemlerindeyken sık sık uykuya ihtiyaç duyarlar.

Egzersiz ihtiyaçlarının büyük  bir kısmı ev içerisinde karşılanabilir. Ev içerisinde düzenlenen oyunlar günlük egzersiz ihtiyacının giderilmesine yeterli olur.  Ancak bahçede özgürce koşmayı ve oyun oynamayı da fazlasıyla severler. Ailesiyle olmaktan hoşlanır ve zaman zaman fazlasıyla heyecanlı tavırlar sergilerler. Apartman yaşamı için en ideal köpek ırklarından birdir. Tüyler alerjisi olanlar için ideal yapıya sahip olması, az tüy dökmesi ve egzersiz ihtiyacının rahatlıkla evde giderilebilmesi bu köpek ırkını  apartmanda yaşamaya en uygun ırklar arasına sokmaktadır.

Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz;

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments