Macrobrachium scabriculum (Bukalemun Karides)

Macrobrachium scabriculum (Bukalemun Karides), coğrafi kökeni : Sri Lanka, Hindistan, Malezya, Sumatra, Borneo ve Filipinler olarak bilinen bir türdür. Akvaryumda mutlaka yeterli saklanma alanı olmalıdır. Bunun yanında moss türlerinin bulunması bu canlıların sağlığını olumlu etkiler. Genelde her türlü yemi kabul ederler. Bunun yanında bitkili akvaryumların içerisinde oluşabilecek yosunlar ile de beslenebilirler. Akvaryumda onları rahatsız edecek türler ile birlikte bakılmamalıdır.

Macrobrachium scabriculum Yaşam Alanı

Yavaş akan suların içerisinde ya da göllerde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Sert bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun taban bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem  otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif ve bölgeci sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise agresif ve bölgecidir. Diğer omurgasız canlılara karşı ise agresif ve bölgecidir.

Macrobrachium scabriculum  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkekleri dişilere oranla daha büyüktür ve kıskaçları daha gelişmiş olur. Bazı büyük örneklerinde kıskaçların üzerinde yoğun tüyler görülür.

Akvaryum ortamında üretimine dair pek bilgi yoktur. Akvaryum ortamında üretilmesi zor hatta üretilmemiş olabilir. Yumurtalarını kerevitler gibi karın bölgesinde taşırlar. Yumurtalar oldukça küçüktür bu nedenle görmesi zordur. Larva aşamasındaki gelişimini tuzu suda geçirir. Dişiler sayısı 2000 kadar olabilen yumurtalar üretebilir. Ancak çok az sayıda larva erişkin boyutlara ulaşabilir.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

18 – 24 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 6 – 12  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 80 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 8.0 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments