Luciocephalus pulcher (Dev Mızrak Kafa)

Luciocephalus pulcher (Dev Mızrak Kafa) , coğrafi kökeni Tayland, Malezya ve Endonezya  olarak bilinen bir türdür. Doğasının taklit edilmesi amacı ile tabanda kayın, meşe ve hint badem yaprağı kullanılabilir. Uygun su koşulları sağlandığında yoğun bitkili tankları severler. Su mümkün olduğunca az hareketli olmalıdır. Düzenli su değişimi su kalitesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Akvaryum ortamında beslenmesi zor türlerden biridir. Düzenli bakımın hiç bir zaman aksatılmaması gerekir.

Luciocephalus pulcher Yaşam Alanı

Turba bataklıkları ve diğer ormanlık alanlarda ve siyah su içeren bölgelerde yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Yoğun bitki kullanılabilir. Yüzey ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde üreme dönemlerinde agresiftir .

 

Luciocephalus pulcher Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Erkek balık yumurtaları ağızda kuluçkaya yatırır. Yaklaşık 30 gün kadar kuluçka yapar ve bu süre içerisinde yem yemez.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 20 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 3.0 ile 6.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments