Leonberger Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Leonberger, 1800’lü yılların başında Saint Bernard, Newfoundland ve Pyrenean Dağ köpeği ırkları ile zamanla geliştirilmiştir. Adını Almanya’daki Leonberg şehri adlandırıldıktan sonra buradan almıştır. Bu ırk kürkündeki kol kısımlarından aslana benzemesi için beslenip üretildiği düşünülmektedir. Ancak bu ırk ilk başlarda ağırlıklı olarak beyaz bir renge sahipti. Modern renklerine ise ilerleyen dönemlerdeki melezlemeler sonucunda kavuşmuştur. Bu köpekler besi hayvanlarını koruması ve ağır yüklerin çekilmesi için kullanılmıştır. Büyük çoğunluğu birince ikinci dünya savaşları sırasında kaybedilmiştir. İkinci dünya savaşı sonrasında sadece 8 adet köpeğin kaldığı ve bu gün bu ırka mensup tüm köpeklerin bu 8 köpekten geldiği bilinmektedir.Leonberger Irkının Karakter Yapısı

Oldukça çevik bir yapıya sahiptir. Geniş bir bedene sahip olmaları sayesinde bu çeviklik daha da artar. Kendinden emin, kararlı, sadık, cesur ve son derece zeki bir yapısı vardır. Sahibi ile birlikte vakit geçirmeye bayılırlar. Diğer büyük köpek ırklarının aksine salya akıtma davranışı bu ırkla görülmez. Kazmayı oldukça severler ve yavrular davranışları için en başından uyarılmazsa büyüdükleri zaman yıkıcı bir yapıya sahip olabilirler. Geniş ve güçlü bir vücut yapısı olsa dahi hareketleri çok zariftir. Genel olarak ılımlı bir duruşu vardır. Ancak kafalarını öne eğdikleri zamanlarda bunalımda olabilirler.
Nazik bir dev olarak bilinirler. Arkadaş canlısı bir kişiliğe sahiptirler ve çocuklar, yabancılar, diğer köpekler ve ede yaşayan diğer hayvanlar dahil herkesle araları iyidir. Yaşça küçük çocuklar bu köpeklerle vakit geçirirken, köpeğin cüssesinden dolayı dikkatli olunmalıdır. Oldukça sabırlı bir yapıları vardır ve memnun etmekten çok hoşlanırlar.

Sert eğitim yöntemleri bu köpekler için uygundur değildir. Sert davranıldığında eğitime yanıt vermezler. Pozitif bir yaklaşım bu köpekler için iyisidir. Erken yaşta sosyalleşme önemlidir. İtaat eğitimi yüksek ölçüde tavsiye edilir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Yumuşak yada sert bir yapıya sahip dayanıklı bir kürkü vardır. Kalın bir yeleye sahiptir. Bu yele ona aslana benzer bir görüntü verir. Erkeklerde yele daha kalındır ve bu yelenin gelişimi dört yaşına kadar sürebilir.

Haftalık olarak taranma gereksinimleri vardır. Tüy dökme dönemine girdiklerinde ise günlük olarak taranması gerekir.  Yalnızca gerekli durumlarda banyo yaptırılmalıdır. Bu ırk pek çok sağlık sorununa karşı hassas bir yapıya sahiptir. Bu hastalıklar arasında, kalça displezyası, çoğunlukla omuzlarında yaygın olmakla beraber eklemlerde ağrılara sebep olan kıkırdak kırılması, korneayı aşındıran kıvrımlı göz kapağı, hissizliğe karşı hassasiyet ve potalsiyel olarak ölümcül bir hastalık olabilen abdominal distansiyon vardır. Abdominal distansiyonun önüne geçmek için, destekli tabaktan yemek yedirmek ve gün içinde saatlere yemek vermek bu yemekten hemen sonra egzersiz yaptırılması gerekir.
Normal seviyede bir egzersiz ihtiyacı vardır. Ev ortamında nispeten hareketsizdir ancak iri cüssesi ve biriken enerjisinden dolayı apartman ortamında mutsuz olur. Serin iklimleri severler ve dışarıda uzun süreler zaman geçirmek hoşlarına gider. İnsanlarla sosyalleşmesi oldukça önemlidir. Genel olarak yüzmekten hoşlanırlar.

Bir çok ırk gibi yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşayabilir. İçeride pek hareket etmezler ve geniş bir bahçe de daha mutlu olurlar. Leonberger sahibi yanında olduğu sürece nerede yaşadığını önemsemez.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments