Lamprologus callipterus Cichlid Bakımı

Lamprologus callipterus, Tanganyika gölü ve Zambiya da görülen bir cichlid türüdür. Baskın olan erkekleri haremler oluşturur ve bunları korur. Zaman zaman birbirlerinin dişilerini çaldıkları da görülür. Kendi türüne karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Akvaryum ortamında üretimi zor olmayan bir türdür. Dişi balık yumurtladığı salyangoz kabuğunun içerisinde yumurtaları korur. Erkek balık ise kendi bölgesini savunur.

Lamprologus callipterus Yaşam Alanı

Salyangoz kabuklarının bulunduğu alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Salyangoz kabukları mutlaka olmalıdır.  Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine ise üreme dönemlerinde agresif olasa da genel olarak orta derecede agresiftir.

Lamprologus callipterus  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bulunan bir çok canlı gibi bu balıklarda da erkek olanlar dişilere oranla daha iri ve yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Yumurtaları salyangoz kabuğunda korurlar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 4.5 – 10  santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 100 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.0 ile 8.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments