Kurumuş Veya Solmuş Çiçekler Nasıl Yeniden Canlandırılır ?Evinizde çiçek bakmak, onlarla ilgilenmek, renklerine ve kokularına hayran olmak çok güzel olduğu kadar meşakkatli bir uğraştır. Her gün mutlaka ilgi ve bakım isterler. Bunun yanında hangi çiçeğe nasıl bakacağınızı da bilmeniz gerekir. Ancak bazen yanlış bakımlar sonucunca bu çok sevdiğimiz çiçekler kuruyup solabilir. Peki ama kurumuş veya solmuş çiçekler nasıl yeniden canlandırılır ?

 

Solan çiçekler nasıl tekrar canlandırılır ?
Solmuş çiçekler

1) Gübreli toprak yöntemi

Çiçeğinizi köklerine zarar vermeden içerisinde bulunduğu saksıdan dikkatli bir şekilde çıkartın. Kurumuş kökleri, yaprak ve sap kısımlarını kesin. Başka bir saksıya gübreli ve çiçeğin beslene bileceği bol besin bulunan bir toprak koyun. Ardından köklerini dikkatlice temizlediğiniz çiçeğinizi bu saksıya yerleştirin. Yerleştirdikten sonra can suyu vermeyi unutmayın. Bitkiniz bir kaç gün içerisinde tekrar yeşerecektir.2) Sigara külü yöntemi

Bu yöntemi yalnızca çiçeklerinize bulaşan böcekler yüzünden çiçeğinizin solduğundan eminseniz denemenizi öneririm. Özellikle pencere önü yada ters, balkon gibi alanlarda duran bitkilerde sıkça böceklenme görülebilir. Bir miktar sigara külünü aşırıya kaçmadan çiçeğinizin toprağının içerisine ekleyen. Kullanmış olduğunuz bu kül bir süre sonra çiçeğinize köklerden zarar veren tüm böcekleri hızla uzaklaştıracaktır. Bu sayede solmak üzere olan çiçeğiniz zamanla kendisini toparlayıp gelişecektir.
3) Buz ve sıcak su yöntemi

Bu yöntem ise çiçeğinizin mevsimi karıştırmasına sebep olacaktır. Kıştan çıkıyormuş gibi hisseden bitki daha hızlı bir şekilde yeşermeye çalışacaktır. Bu yöntemi şu şekilde uygulayabilirsiniz. Bitkinizin kök kısımlarına bir miktar buz koyun. Bir süre bu buzların bitkinin kök kısımlarını soğutmasını bekleyin. Ardından kanyak olmayacak derecede ılık su dökün. Bu işlemi arka arakaya bir süre uygulayın. Neredeyse öldü dediğiniz çiçeğinizin hızla kendini toparladığını göreceksiniz.DİĞER YAZILARIMIZA DA GÖZ ATIN :

Evde Organik Gübre Nasıl Yapılır ? (Tüm Bitkiler İçin)

Saksıda Karpuz Yetiştirmek Mümkün Mü?

Kullandığınızda Tekrar Yetiştirebileceğiniz Meyve Ve Sebzeler

Limon nasıl tohumdan yetiştirilir ?

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek

Saksıda Marul Yetiştirme

Saksıda Nane Yetiştirmek

Saksıda Çilek Yetiştirmek

INSTAGRAM ‘DA BİZİ TAKİP ET PAYLAŞIMLARIMIZDAN VE HER YAZIMIZDAN ANINDA HABERDAR OL :

INSTAGRAM/ALTERNATİFDUNYAM

 
/script>

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments