Küçük Sinekleri Kovmanın Yolları Nelerdir ?

Küçük sinekleri kovmanın yolları arasında neler var ? Sizde çiçeklerde veya ev içerisinde oluşan sineklerden rahatsız mısınız ? Bu küçük sinekler özellikle de mutfak gibi hijyenik olmasını istediğimiz alanlarda ortaya çıkarlar. Taşıyabilecekleri mikropların ve görsel olarak verdikleri rahatsızlıkların yanında bir çok sıkıtıyı da beraberlerinde getirirler. İşte bu sineklerden kurtulmanın yolları;Genelde bu sorunun çözümü sineklerin topladığı noktalardadır. Olgun meyvelere gelen meyve sinekleri kokulu gıdalara da gelmektedir. Nemli toprakta üreyen gübre sinekleri ise evdeki çiçeklerin saksılarından ortaya çıkabilir. Lağım sinekleri de evin tesisatında oluşabilirler.


Küçük Sinekleri Kovmanın Yolları Nedir ?

Problemi hangi sinek türünün oluşturduğunu bilmek, bu sorunun çözümünü de kolayca bulmayı sağlar. Tüm küçük sinekler birbirine benzeseler bile farklı türlerdedir. Buna bağlı olarak da farklı şekillerde karşımıza çıkarlar.

  • Mantar Sivrisineği: Oldukça küçük ve siyah renklidir. Genellikle evdeki bitkilerin topraklarının  etrafında veya pencere civarında görülürler. Özellikle ev bitkilerine fazla su verildiğinde, toprak nemli veya ıslak kaldığında çokça ürerler. Gübre sineği olarak da bilinirler.
  • Meyve Sineği: Küçük ve kahverengi yapıdadırlar. Mutfakta toplanan sinekler genellikle meyve sinekleri olarak bilinir. Larvalarının olgunlaşması için sebzelere veya meyvelere ihtiyaç duyarlar. Mayalanmış ürünlerle de beslenebilirler. Sayıları sıcak havalarda daha çok artar.
  • Lağım Sineği: Banyo ve mutfak giderlerinde bu sinekler oluşabilir. Özellikle gider tesisatında sorun olduğunda bu sinekler ortaya çıkar. Meyve sineklerine benzerler ama daha çok geceleri aktif olurlar.

Kurtulmanın Yolları 

Bu sinekler ortaya çıktığında akla hemen temizlik yapmak gelse bile her zaman çözüm temizlik olmayabilir. Genel olarak sinekler limon kokusunu sevmezler. Bir sprey şişesinin içine su doldurup içerisine yaklaşık olarak 50 damla limon yağı sıkabilirsiniz. Bu karışımı uzun süre saklayabileceğiniz gibi sineklerin olduğu bölgeye uyguladığınızda sinekler zamanla gidecektir. Yada limon kokulu temizlik ürünleri sorununuza çözüm olabilir.

Diğer çözümler ise şöyle sıralanabilir;

  • Bir litre suya iki kaşık sirke, bir kaşık şeker ve birkaç dama bulaşık deterjanı koyun ve karıştırın. Bu karışımı ufak kaselere koyup sineklerin olduğun bölgelere yerleştirin.
  • Bir kap içerisine bir kaç parça tatlı veya kokulu meyve koyun. Üzerini streç film ile kapatın ve filmin ortasına ufak bir delik açın. Meyve sineklerinin olduğu bölgeye bırakın.
  • Lağım sineklerini önlemek için ortaya çıktıkları gidere çamaşır suyu dökebilirsiniz. Çamaşır suyunun içerisine bir şey karıştırmanıza gerek yoktur. 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
vişne çürüğü
vişne çürüğü
2 yıl önce

Bu bilgiler çok işime yaradı. Teşekkürler.