Köpek Sahibi Olmak

Köpek Sahibi Olmak

Bir hayvan edinmeden önce uygun ortamınızın olup olmadığından kesinlikle emin olmalısınız. Bu sadece sahiplenilen köpek için değil beslemek istediğiniz tüm evcil hayvanlar için geçerli. Eğer bir canlıya uygun koşulları sağlayamıyorsanız kesinlikle onu almamalısınız. Alıyım yeri bir şekilde ayarlarım demeyin. Çünkü sonucu hem sizin için hemde sahiplendiğiniz hayvan için üzücü olacaktır.

 

Uygun yeriniz var ve gerçekten bir köpek sahibi olmak istiyorsanız öncelikle kendinize sormanız gereken bir kaç soru var.Gerçekten İstiyor muyum?

Gerçekten istiyor musunuz? Yoksa bu sizin için bir heves mi? Unutmayın köpekler uzun yıllar yaşayan hayvanlardır. Buda uzun yıllar almanız gereken bir sorumluluk demek oluyor. Onu gerçekten istediğinizden emin olun. Sadece ”Tamam istiyorum.” demek asla yeterli olmaz. Alacağınız sorumlulukları  göz önünde bulundurun. Sahiplendiğiniz köpeği asla diğer sorumluluklar gibi erteleme şansınızın olmadığını aklınızdan çıkartmayın. Köpekleri seviyor olmak, onlarla keyifli zaman geçiriyor olmak ne yazık ki sorumluluklarının üstesinden gelebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Zamanım Var mı?

Kendinize sormanız gereken bir diğer soru ise zamanınızın olup olmadığı. Nasıl bir hayat yaşıyorsunuz? Okuldan, işten geldikten hemen sonra sadece yatıp dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Çok aktif bir hayatınızda olabilir. Ancak unutmayın bir köpek sahiplendiğiniz de günde en az 2 ya da 3 saatinizi ayırmalısınız. Her sabah ve akşam mutlaka yürüyüşe çıkartmalı onun aktif olabileceği oyunlar oynamalısınız. Sadece oyun da değil tabi ki onun bakımları siz yapıyor ve ihtiyaçlarını siz karşılıyor olacaksınız. Bu yüzden zaman kavramını mutlaka düşünmelisiniz. Ona ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Bunun mutlaka önceden planlanmış olması gerekir. Onu sahiplendikten sonra bir köşede bağlı tutacak önüne sadece mama ve su koyup bir iki kez seveceksiniz asla köpek almamalısınız.Sorunlarla Nasıl Başa Çıkarım?

Sahiplenmiş olduğunuz köpek bir yavru ise onu eğitene kadar size ve köpeğinize bağlı olan uzun bir zaman diliminde sorunlar yaşayacaksınız. Özellikte sizin ona onunda size ve evinize alıştığı ilk zamanlarda, sorunlar yaşayacaksınız. Bir çok kez işler istediğiniz gibi gitmeyecek. Sahiplendiğiniz köpek ister yavru ister yetişkin olsun onun davranışlarını ve tepkilerini öğrenene kadar yaşadığınız sorunlarda asla ona şiddet uygulamamalı, ağır cezalar vermemeli ona yaptığının doğru olmadığını uygun yollarla anlatmanız gerekir. Tabi bu sorunlar sadece sizin köpeğinizden kaynaklanmak zorunda değil. Köpek sahibi olduğunuzda başka köpek sahipleri ile tanışacaksınız ya da sokak köpekleri ile karşılaşacaksınız. Sizin köpeğiniz sosyal ve uysal olsa dahi karşıdaki köpekleri tanımıyor olacaksınız. Bu gibi durumlar ile nasıl baş edersiniz? Bunları köpeğe sahip olmadan önce kesinlikle düşünmelisiniz.

Hangi Tür Bana Daha Uygun?

Şuana kadar ki sorulara olumlu baktığınızı ön görelim ve köpek seçiminde hangi türün size daha uygun olduğunu düşünelim. Köpek seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yaşam ortamınız ve ona ayırdığınız alan. Irk bir köpek olsun ya da olmasın şunu unutmayın büyük köpekler büyük küçük köpekler daha küçük alanlara ihtiyaç duyarlar. Örneğin bir apartman dairesinde yaşıyorsanız mutlaka küçük boyutlarda bir köpek seçmelisiniz. Köpeği seçmekte tek etken tabi ki yaşam alanı değil. Size en uygun köpeği bulmak için öncelikle nasıl biri olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Enerjik biri misiniz? Uzun mesafe yürüyüşleri sever misiniz? Ya da tam tersi sakin biri misiniz? Kendinize uygun bir köpek seçmeniz oldukça önemli. Siz yorulduğunuzda o hala enerji dolu olur ise yürüyüşler sizler için fazlası ile can sıkıcı olacaktır ya da yeterli olmayacaktır. Ona ayırabileceğiniz alana uygun, enerjinize uygun bir köpek bulduğunuzda dahi ileriye dönük düşünün. Örneğin şuan ki evinizden taşınma gibi bir durumunuz var mı? Ona sahip olmadan önce her adımı mutlaka düşünün.Her Şey Tamam mı?

Şuana kadar ki tüm sorular kafanızda olumlu cevaplar bulduğunu varsayalım. Yeriniz uygun, gerçekten istiyorsunuz, ona ayıracak zamanınız var, hangi türün size uygun olduğunu biliyorsunuz hepsi tamam. Bu aşamada bir kez daha düşünmelisiniz. Tüm soruları, oluşabilecek sorunları bir kez daha aklınızdan geçirin. En kötüsünü düşündüğünüzde sonucun ne olacağı da mutlaka aklınızda olsun. Yukarıda ki soruların tümüne olumlu bakıyor olsanız dahi ön görülmemiş şeyler olabilir. Sahiplendiğiniz köpeği vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu da köpeği sahiplenmeden önce düşünmelisiniz. Ona en az sizin kadar iyi bakabilecek, sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebileceği ikinci bir yuva alternatifini düşünmeniz şart. Her ne kadar bu hem sizin hem köpek için fazlası ile üzücü olsa da bunu yapmanızı gerektirecek olaylar gerçekleşebilir. Bu yüzden mutlaka en kötüsünü de düşünmek zorundasınız.

Son olarak bir köpek sahibi olmak size koşulsuz şartsız sevmenin ne demek olduğunu fazlası ile öğretecek. Hayatınızda sahip olabileceğiniz en güzel dosta sahip olmuş olacaksınız. Uzun yıllar sizi asla bırakmak istemeyecek ve her an yanınızda olmak için can atacak bir dost. Bir köpek sahibi olmak her zaman yüzünüzü güldürecek bir nedeninizin olması demek. Onun size olan sevgisi ve bağlılığı karşısında siz de karşılıksız kalamayacaksınız. Sizde ki en ufak ruh halini hissetmeleri, sizi koruma ve sahiplenme iç güdüleri, sürekli neşeli ve cana yakın oluşları ile köpekler her insanın bayılacağı bir dostluğu size hiç bir karşılık beklemeden sunuyor. Bir köpek sahibi olduğunuzda bir daha asla onlardan uzak bir hayat yaşamayı aklınıza getiremeyeceksiniz. Bu her an sevgi dolu dostlar ile mutlu bir hayat yaşamanızı dilerim.,

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments