Komondor Irkının Bakımı Ve Özellikleri

Komondor, Macar Bekçi Köpeği yada Komondorok olarak da bilinir. Bir Macar soyudur. Ortaya çıkış teorilerinden birisi, Macaristan’a yerleşmiş olan Cuman monat kabilesinde görülmesidir. Bir diğer teori ise Bu ırkın Puli yada Mahyar kabilesi ile Macaristan’a gelmiş olmasıdır. Koyunları ve sürü hayvanlarını yırtıcı hayvanlardan korumak için sürü bekçiliği yapan bir köpektir. Bazı hikayelerde bu ırkın çok güçlü olduğu ve ortaya çıktığı dönemde Macaristan’daki kurtların soylarının tükenmek üzere olduğu anlatılır. Bu köpeklerin Avrupa’da çoğunun ikinci dünya savaşı sırasında öldürüldüğü düşünülmektedir. Bunun sebebi ise özellikle yaşadıkları çiftlik evlerini korkusuzca korudukları söylenmektedir. Macaristan dışında çok nadir rastlanır. Çünkü bakım maliyeti oldukça yüksektir.Komondor Irkının Karakter Yapısı

Bu köpeklerin kendilerine güvenen bir yapıları vardır. Korumacı ve sadıktırlar. Ailesi yada yaşadığı ev ortamı için herhangi bir tehdit unsuru olmadığı sürece sakin ve arkadaş canlısıdır. Herhangi bir tehdit fark ettiklerinde ise canı söz konusu olsa dahi korkusuzca hareket eder. Zaman zaman inatçı ve bağımsız tavırlar sergileyebilirler.
Kendilerini belirli bir bölgeye ait hissederler. Yabancılardan genel olarak rahatsız olsalar da, zararsız olduklarını anladıklarında onları kabullenirler. Bu ırkın yeni tanıdığı insanlarla yada evde birlikte yaşadığı diğer canlılarla olumsuzluklar yaşamaması için erken yaşta sosyalleşme sağlanmalıdır. Doğru sosyalleşme sağlanarak büyüdüklerinde diğer köpeklerle yeni arkadaşlıklar kurmaktan keyif alırlar. Büyük çocuklarla arası iyidir, ancak küçük çocuklarla aynı ortamdayken kontrol altında tutulmalıdır. Yorgun yada bıkkın bir ruh halindeyken ısırma davranışı gösterebilir.

Erken yaşta kararlı ve tutarlı bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Büyüğü zamanlarda çok büyük, güçlü ve hızlı olduklarından  dolayı eğitimin tutarlı olması şarttır. Bu ırk için sadakat eğitimi şiddetle tavsiye edilmektedir. Eğitiminde övgü odaklı bir tutumla yaklaşılması en iyi sonuçları verecektir.Bakımı Ve İhtiyaçları

 

Uzun, beyaz, kalın ve kendiliğinde  bağlanmış bir tüy yapısına sahiptir. Bu köpeklerin en belirgin özelliği de bu tüy yapısıdır. Tüyleri bir yada iki yaşından sonra bağlanmaya başlar. Kürkleri bu köpekleri soğuk havalardan korur ancak yağmurlu havalar için pekte uygun değildir.

Kürklerinde oluşan kirlerin temizlenmesi için düğümlerin elle çözülmesi gerekir. Özellikle pirelerin yada kenelerin kürk içinde barınmaması için düzenli olarak kontrol edilip yıkanması gerekir. Bu köpekler ıslandıkları zaman tekrar kurumak için saatlere, hatta bazen günlere ihtiyaç duyarlar. Tüylerini kırpmakta bir sorun yoktur. Ancak bu en belirgin özelliklerinin kaybolmasına sebep olur.

Uzun yürüyüşlere çıkması yada bahçede özgürce oynaması gibi egzersizler günlük olarak tekrarlanmalıdır. Bu köpekler açık hava egzersizleri yapabilecekleri geniş arazilerde yaşamak isterler.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments