Kişniş Nasıl Saklanır?

Kişniş nasıl saklanır,  kişniş görünüm olarak maydanoza benzer otsu bir bitkidir, genelde ilkbahar başlangıcı yetiştirilmeye başlayarak toplanması 3-4 hafta sonra toplanabilir. İyi aroma verici olarak kullanılan kişniş salatlarda, çorbalarda ve yemeklerde sıklıkla yer alır. Sağlık yönünden de vücudumuza önemli ölçüde etkisi olan kişniş kemik gelişimine yardımcı olur, anti alerjik özellik gösterir, kan basıncını ve kan şekerini düzenler; dermatolojik olarak etki gösteren kişniş cilt intihabını azaltır ve cilt bozukluklarını giderir. Pek çok şekilde tazeliğini koruyarak kişnişin saklama yöntemi vardır. Bunlar buzlukta saklama ve dolapta saklamadır, istersek de kurutarak baharat olarak da kullanabiliriz.
Kişniş Nasıl Saklanır?- Kısa Süreli Saklama

Kişniş nasıl saklanır, toplamından ya da alımından hemen sonra ya da en fazla 7-10 gün içerisinde kullanılacak kişnişi dolabınızda taze ve lezzetini koruyarak kalabilir. Bunun için ilk olarak aldığınız kişnişleri yıkadıktan sonra tamamen kurumasını dolaba koymak için bekleyiniz, ıslak konulan kişnişler erime ve çürümeye sebep olur. Yıkanmış kişnişleri sapları suda kalacak şekilde bir kavanoza su koyup içine kişnişleri koyunuz. İsteğe göre yaprak kısımlarına poşet geçirebilirsiniz bu onun daha uzun süre canlılığını korumasını sağlayacaktır. Ya da kişnişleri doğrayıp kapaklı bir kavanoza koyup kapağını kapatınız bu da kişnişlerini uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.  

Uzun Süreli Saklama

Kişniş nasıl saklanır, hasat zamanı sona erdikten sonra bir sonraki hasat zamanına kadar buzlukta, kurutularak ya da turşu olarak değişik şekillerde saklanabilir. Turşu olarak saklama hem içindeki mineralleri hem de vitaminleri korumasına yardımcı olur, 10 ay boyunca herhangi bir bozulmadan yapmadan saklanabilir. Cam kapaklı bir kavanoza kurulan turşu ilk olarak kişnişleri kavanoza doldurunuz. Ardından koyduğunuz kadar kişnişin çeyreği kadar tuzu üstüne döküp sıkıca kapatınız ve buzdolabına kaldırınız. Dilediğiniz zaman çıkartıp yiyebilirsiniz.Kurutma Yapmak

Kurutma olarak saklamak isteyen kişiler için iki farklı saklama tipi vardır birinci doğal kurutma, ikinci olarak ise fırında kurutmadır. Doğal kurutma olarak yıkanmış e iyice kurumuş kişnişleri hava alacak bir yerde kuruyana kadar bekletiniz, kurumuş kişnişleri kavanozlara doldurarak kaldırabilirsiniz. Fırında kurutma besin değeri korumada daha iyidir. Kurutmak istediğiniz kişnişleri yıkayıp kurutup doğrayınız. Doğranmış kinişler daha iyi kurumaktadır. Daha önceden 40-50 derece arası ısınmış fırına doğranmış kişnişleri bir tepsiye koyarak içine atınız, en fazla 4-6 saat içerisinde kuruyan kişnişleri elinize aldığınızda ufalanıyor ama toz haline dönmediğinde kapatabilirsiniz sürekli yaparken kontrol etmelisiniz.

Buzlukta Saklama

Buzlukta saklama biraz dolaba koyduğunda ezilmemesi için uğraşmada eziyet halinde olsa da ilk gün toplanmış gibi fazla besin değeri kaybetmeden, görüntüsü bozulmadan saklamaya yardımcı olur. Temizlenmiş kişnişleri, iyice kuruttuktan ve doğradıktan sonra buzdolabı poşetine doldurunuz. Ağzını sıkıca kapatıp buzluğa atınız istediğiniz zaman içinden alıp kullanabilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments