Kereviz Nasıl Saklanır?

Kereviz nasıl saklanır, kereviz kök ve yapraklarda oluşan bir kış sebzesidir, içinde yapıca az miktarda karbonhidrat ve protein bulunur ve A, B,C, E ve K vitaminleri bulunur. Kalorisi düşük olduğu için diyet yemekleri yapımın da kullanılır. Ayrıca mide ağrısı çekenlerin, hazımsızlık sorunu yaşayanların ve idrar yolları enfeksiyonları bulunanların en çok tükettiği sebzedir. Yüksek lif kaynağı olduğu için karaciğer dostudur, hafızayı güçlendirir, ödem atıcıdır ve cilt sorunlarına ve iyi gelmektedir. Salatadan fırında pişmeye, ocakta pişirmeye kadar çok fazla tarifi vardır. Bu tariflerinizi sadece kış aylarında değil sene boyunca kerevizi muhafaza edip yiyebilirsiniz.
Kereviz Nasıl Saklanır?- Uzun Süreli Saklama

Kereviz kök ve yaprak olarak iki kısımdan oluşur, kökü daha sert, yaprakları daha daha yumuşak olduğu için ayrı ayrı saklamak daha iyidir. Aldığınız kerevizleri temizlemeniz ilk olarak daha iyi olacaktır toprak altında yetiştiği için çok fazla topraklı olacaktır, temizlediğiniz kerevizleri kök ve yapraklarını ayırınız. Yapraklarını yıkayıp yaprak sap diye ayırabilirsiniz saplar daha sert yapıda yapraklar daha narindir, minik minik doğrayınız ve buzdolabı poşetlerine doldurunuz.Bu şekilde yaptığınız ayrımlarda sulu yemek ve çorbalarda aroma verici olarak yemeklerinize sene boyunca koyabilirsiniz. Kök kısmını kabuklarını soyunuz ve tek seferlik kullanmak istediğiniz ölçüde doğrayınız ve üzerine limon sıkınız. Limonu kararmaması için önemlidir, kereviz doğrandıktan sonra belirli bir süreden sonra kararmaya bu kararmayı önlemek için limon sıkmanız üstüne yeterlidir. Üzerine limon sıkılmış kerevizleri poşetlere ayırınız ve ağızlarını içindeki havayı boşalttıktan sonra sıkıca kapatınız. Afiyet olsun.

Kısa Süreli Saklama

Kereviz nasıl saklanır, aldığımız kerevizleri sadece difrizde değil aynı zamanda buzdolabında da saklayabilirsiniz. 10-17 gün sonra yiyeceğiniz kerevizleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Satın aldığınız kerevizlerin kök kısmı sert olması, yaprakların ise taze olması gereklidir. Yıkamadan koyarsanız kerevizler 15-16 gün bozulmadan lezzetinde değişim olmadan durabilir. Ama kerevizin yapraklarından uzun süre de faydalanmak isterseniz yıkanıp kurutulduktan sonra yaprakları kopartılıp bir tepside güneşte kurutabilirsiniz.  Kurutulan yaprakları bez torba ya da cam kavanozda saklayabilirsiniz, yemeklere salatalara aroma verici olarak kullanabilirsiniz. Aldığınız kerevizleri dolaba yıkayarak koymak isterseniz iyice kurutmalısınız çürüme gibi sorunlar yaşamazsınız.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments