Kene Isırması ve Yapılması Gerekenler

Kene ısırması ilkbahar-yaz döneminin korkulu rüyası haline gelmiş önemli durumlardan biridir. Kene; kızıl-kahve koyu bir görünümde, yassı, oval şekilli, 6- 8 bacaklı, uçamayan, bir parazittir. Büyümesi kan emerek gerçekleşir.

Kene ısırması ile bulaşan birçok hastalık mevcuttur. Kenenin bazı türleri, Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA), denen hastalığa neden olan virüsü taşır. Bu hastalık ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgularla seyreder. Hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Genelde virüsün bulaşması, kene ısırığından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en çok 9 güne kadar uzayabilir.
   Hastalığın belirtileri sık sık aniden başlar ve aşağıdaki şekilde görülür:

 • Ateş,
 • Bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı,
 • Aşırı halsizlik, yorgunluk, eklem ve kas ağrısı,
 • Baş ağrısı, boğaz ağrısı,
 • Konjonktivit (konjonktivanın iltihaplanması), sarılık, fotofobi (ışık hassasiyeti)
 • Duygu ve durum değişikliği,
 • Başlangıç bulgularını takip eden kanama belirtileri (deri altında kanama, burun kanaması, diş eti kanaması vb.)

Kene Isırmasında Yapılması Gerekenler

Kene ısırması gerçekleştiğinde kan emmeye başlayan kene, ağzındaki hortumunu cildin içine sokar ve doyuncaya kadar bu hortumu çıkartmaz. Bu hortumda geri çıkışı önlemek amaçlı çıkıntılar içerir ve kolay çıkmaz. Bu yüzden kene çıkarılma amaçlı asla zorlanmamalıdır. Kene çok zorlanırsa sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının ciltteki açık yaralardan ya da göze sıçrayıp bulaşmasına sebep olabilir. Vücuda yapışmış keneler uygun bir şekilde kene ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla alınmalıdır. Isırılan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tanı için alkolde saklanması uygundur. Bu uygulamayı kenenin herhangi bir parçasının vücudunuzda kalabilme ihtimaline karşı kendiniz yapmamalı ve hemen bir acil sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.YAPILMAMASI GEREKENLER

Kene yapışmasından korunmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 • Kenelerin çoğunluklu olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan bölgelerden uzak durulmalı ve bu gibi yerlerde çıplak ayak ya da kısa giysilerle gidilmemelidir.
 • Bu bölgelere av ya da görev gerekçesiyle gidenler lastik çizme giyip pantolonların paçalarını çorap içine almalıdır.
 • Görevi sebebiyle risk grubunda bulunan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske vb. giymeleri gerekir.
 • Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılır. Bunlar sıvı, losyon, krem, katı yağ veya aerosol şeklinde hazırlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.
 • Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiği zaman vücut belli aralıklarla kene için kontrol edilmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Yararlı bilgi teşekkürler.