Kendi Kendine Yeten Bir HayatKim kendi kendine yetebilen, yaşamı ve yaşanılabilirliği sürdürebilen ve mümkün olan her şeyi kendi kendine üretebilen bir ev istemez ki?

Doğaya ve insan sağlığına hiçbir zararı olmayan aksine dünyanın içinde bulunduğu durumdan daha iyi bir hale gelmesini sağlayan evler düşünün. Tüm bunları gerçekleştirmek mümkün, enerjinizi alternatif kaynaklardan sağlayabilir, suyunuzu gerekli arıtma sistemleri ile akarsulardan sağlayabilir ve aklınıza gelecek her türlü meyve sebzenizi evinizin bahçesinde, terasında ya da çatısında üretebilirsiniz. Böyle anlatınca hayal gibi geliyor. Ancak şuan içerisinde bulunduğunuz hayatı değiştirmek ve geliştirmek sizin ellerinizde.

Ama Nasıl?

Tüm bunların olması için ihtiyacınız olan tek şey uygun bir alan. Günümüzde ufacık apartman dairelerine verdiğimiz paralar ile neredeyse tamamen kendi kendine yetebilen bir hayat kurmak mümkün. Hem şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzakta hem de yetiştirdiğiniz meyve sebzelerin ve ya beslediğiniz hayvanların hormonlu, ilaçlı olup olmadıklarını düşünmeden tüketebildiğiniz bir hayat şehirdeki hayatla karşılaştırılamaz bile. Tabi bu hayat düşünülen kadar kolay olmayacak. Örneğin devamlı ilgilenmeniz gereken hayvanlarınız ve bitkileriniz olacak. Evinizde çıkan sorunları çoğunlukla kendi kendinize çözeceksiniz. O yüzden bu hayatı tercih etmeden önce düşünmeniz gereken en önemli şey tüm detayları ile çıkacak sorunların ve üzerinizdeki sorumlulukların neler olacağıdır. Tüm bunların üstesinden gelmeye hazırsanız sizi hiç olmadığınız kadar özgür, dinç ve sağlıklı bir yaşam bekliyor olacak.Kazanç?

Aklınızda beliren sorulardan birisi şuan ki işinizi nasıl devam ettireceğiniz ya da nasıl para kazanacağınız olabilir. Her ne kadar her şeyi kendimiz üretmeye çalışacak olsak da bir insanın becerileri en azından ilk zamanlarda sınırlıdır. Eğer küçük bir şehirde yaşıyorsanız şehirden uzaklaşmak ve bu yaşamı kurmak için uygun yeri bulmak çokta zor olmayacak ve hali hazırda devam eden işinize gidip gelmeniz kolay olacaktır. Ancak büyük şehirlerde yaşıyorsanız şehirden uzakta evinize gidip gelmek her gün sorun olacak ve sürekli canınızı sıkacaktır. Buna çözüm olarak mevcut işinizi taşıyabildiğiniz kadar internet ortamına taşıyabilir ya da uzaktan yönetilebilir bir duruma getirebilirsiniz. Bir diğer kazanç yolu ise üretim fazlalarını internet üzerinden ya da başka yollar ile satabilirsiniz. Bir el beceriniz var ise hediyelik eşya tarzı şeyler geliştirebilir bunları satabilir veya yaşadığınız ortamı geliştirerek insanların ziyaret edeceği bir ortam haline getirebilir bu yol ile gelir elde edebilirsiniz.Bu yaşam tarzını benimsemenin en önemli etkeni gerçekten istiyor olmaktır. İçinizdeki doğa sevgisini pekiştirmek şehirden kaçmak isteyenler için gerçekten mükemmel bir hayat olacaktır. Yaşamın devamı için en önemli etkenlerden birisi de enerji. Enerji üretimi için alternatif enerji kaynaklarını kullanmak şehir şebekesinden ayrı olmak size birçok avantaj sağlayacaktır. Özellikle günümüzde bu sistemler bu denli gelişmişken hayata geçirmek çokta zor olmayacaktır.Bu yaşamı biraz daha benimsemek aynı zamanda yazımda alternatif yaşamın sürdürülebilmesi için bahsettiğim kaynaklar için diğer yazılarımı okuyabilir, aklınızda beliren benim düşünemediğim fikirleri yorum olarak bana bildirebilirsiniz. Aynı zamanda olumlu ya da olumsuz eleştirilerinizi ve sorularınızı bana iletebilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments