Kedi, Köpek, Fare Isırması ve Yapılması Gerekenler

Kedi, köpek, fare gibi hayvanların dişleri sivri ve keskindir. Ağız içlerinde daima mikroorganizmalar bulunur. Isırmaları hâlinde derindeki dokulara kadar mikropların ulaşmasını sağlar. Ayrıca birden fazla ısırmaları da ciddi yaralanmalara yol açabilir. Isırma sonucu meydana gelen yaralar kuduz, tetanoz ve enfeksiyon riski taşıdığından hemen acil yardım uygulanmalıdır.

Köpek ısırması, kuduz hastalığının bulaşması açısından önemlidir. Sadece köpek değil, kedi, sincap, yarasa, fare, fok, kokarca, rakun gibi hayvan ısırmaları ile de kuduz virüsü bulaşabilir. Her kedi ya da köpek ısırması tehlikeli değildir, özellikle hayvanın sahibi varsa ve aşıları doğru bir şekilde yapılmışsa bu ısırmalar sorun yaratmaz. Güçlü çene yapısına sahip olanlar hariç bu tarz ısırmalar kemik çatlamalarına ve kırılmalarına sebep olabilir.) Fakat hayvan durup dururken saldırdıysa, ağzından salya akıyorsa, sahibi belli değilse ve ısırıp kaçtıysa bu durumda hemen gerekli önlemler alınmalıdır. Önlem olarak, ısırma sonrası aşı yapılması ve duruma göre serum uygulanmasıdır. Kuduz hastalığı ölümcül bir hastalıktır bu nedenle mutlaka tıbbi kontrol gerekmektedir.
Isırma sonrasında, ısırık bölgesinde enfeksiyon oluşma riski yüksektir. Isırılan bölge, hemen su ve sabun ile köpürtülerek yıkanır. Su ve sabun, diğer antiseptik maddelere göre daha etkili temizlik sağlar. Isırık sonrası oluşan yara, önemsiz gibi görünse de ısırılan kişinin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir.

Kedi, Köpek, Fare Isırması: Yapılması Gerekenler

  • Sıkan giysiler, takılar vb. varsa çıkartılır.
  • Tüm ısırık ve tırmalama yaraları su ve sabunla köpürtülerek hemen bolca yıkanır ve varsa antiseptik solüsyonla temizlenir.Yarayı sabunla yıkamadaki amaç, ısırılan bölgedeki hayvanın tükürüğüyle bulaşan kuduz virüsünü öldürerek vücuda girmesini ve yayılmasını engellemektir. Virüsün yüzeyindeki lipid (yağ) yapı sabun ile eriyeceğinden virüs inaktive (pasif) olur.
  • Ciddi yaralanma, şişme, kanama varsa yaraya temiz bir bezle basınç uygulayarak kanama durdurulur.
  • Yaranın üstü temiz bir bezle ya da örtüyle kapatılır.
  • Isırılan kol veya bacak hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelidir.
  • Hemen 112 aranmalıdır ya da kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
  • Kedi, köpek vb. hayvanın ne koşulda ısırdığı, durup dururken mi yoksa rahatsız edildiği için mi ısırdığı, sahibinin olup olmadığı, köpeğin nerede olduğu gibi bilgiler sağlık çalışanlarına bildirilmelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rüzgar
Rüzgar
2 yıl önce

Bu bilgiler çok faydalı