Karavan Yapımı – Karavan Nasıl Yapılır?

Karavan yapımı özgürlüğü seven herkesin aklına mutlaka gelmiştir. Özgürce yaşamak ya da yaşadığı evi her yere götürebilmek neredeyse her yol severin hayalidir. Karavanlar bu özgürlüğü arayanlar için en güzel çözümdür. Bir karavan küçük bir ev olarak adlandırlabilir ve içerisinde evde bulunan her şeyi barındırır. Karavan sonsuz özgürlük imkanı sağlarken, tüketimi de en az duruma indirmenin en güzel yoludur. Çünkü bir karavan kendi elektriğini kendisi üretir ve kısıtlı alan kapasitesine sahip olduğu için gerek duyulmayan eşyaları içerisinde barındırması mümkün değildir. Bu sayede ev ortamında farkında olmadan aşırı tüketim yaptığımız durumlarında önüne geçilir.  Özgür olmak denilince akla ilk gelen araç karavandır.
Bir karavana sahip olmak sonsuz özgür sağlayacağı gibi bazı şeyleri de kısıtlar. Bu kısıtlamalarada alışmak zor değildir.  Özellikle geniş alanlarda yaşamayı seven insanlar için karavanlar oldukça zorlayıcı olacaktır. Çünkü alan bir eve göre ufak olduğu için her şey sınırlı boyutlarda olmak zorundadır. Ancak bu durum alışamayacağınız bir durum değildir. Ya da daha büyük alanlara sahip olmak için daha büyük karavanlar düşünülmelidir.

Karavan Yapımı Aşamaları

Karavan yapımı için birçok farklı yol ve yöntem bulunmaktadır. Bu yol ve yöntemler karavan yapılacak araca göre farklılık gösterebilir. Ancak genel hatları ile bakıldığında karavan yapımı dört farklı başlık altında toparlanabilir. Bu başlıklar ise şu şekildedir;1 ) Elektrik Tesisatı

Karavanda elektrik aslında her sisteme hayat veren enerjidir. Bu yüzden elektirk karavanda hayattır denilebilir. Elektrik yaygın olarak güneş panelleri ile elde edilir. Bu paneller aracın üst kısmına yerleştirilir. Bu sayede güneşten olabilecek en yüksek seviyede fayda elde edilmiş olur. Ardından bu paneller akülere bağlanır. Bu sayede devamlı olarak elektrik kullanımı sağlanır.

2 ) Su Tesisatı

Büyük karavanlarda büyük su depoları kullanılabileceği gibi küçük karavanlarda küçük su depoları kullanılır. Ancak kullanım yöntemleri genel olarak aynıdır. Elektrik ile çalışan dalgıç pompalar bu su depolarından gerekli alanlara su gönderir. Su ihtiyacınıza uygun bir depo boyutu belirlemeniz gerekir.

Karavan yapımı

3 ) Karavan yapımı Yalıtım

Yalıtım bir karavanın olmazsa olmazlarından biridir. Soğuk ya da sıcak havayı dışarıda tutar. Bu sayede konfor sağlanmış olur. Karavan kış aylarında çok soğuk yaz aylarında ise çok sıcak olabilir. Yalıtım için birçok farklı malzeme vardır. Bu malzemeler yapılmak istenilen karavanın kullanım amacına uygun olarak seçilmelidir.4 ) Mobilyalar ve Düzenleme

Mobilyalar, yapılacak karavanın boyutlarına göre özel olarak düzenlenmelidir. Çünkü araç yolda gideceği için sabitleme ve esneme payları göz önünde bulundurularak mobilyalar tasarlanmalıdır. Uygun ölçülerde olmayan mobilyalar zaman içerisinde sorun çıkarabilir, kırılabilir ya da bozulabilir. Buzdolabı gibi elde yapılamayacak mobilyalar ise uygun ölçülerde alınıp mutlaka doğru bir şekilde araca sabitlenmesi gerekir.Sabitleme işlemi yolculuğun güvenliğini sağlar.

5 ) Gerekli Belgelerin Alınması

Karavan yapımı için dikkat edilmesi gereken bir unsurda aracın karavan ruhsatının alınmasıdır. Aksi halde karavanın yolda yürümesi sorun olacaktır. Aracın karavan ruhsatına sahip olması için gerekli yerlere başvuru mutlaka yapılmalıdır. Genellikle tüm koşulları sağlayan araçlar hızlı bir şekilde kabul edilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments