Karanfil Çiçeği-Bakımı Ve Çoğaltılması

Karanfil çiçeği, hoş görüntüsü ve kokusu ile çoğu insanın beğendiği çiçekler arasında yer almaktadır. Özel günlerde sıkça hediye edilen bu güzel çiçeğin bakımı da bir o kadar kolaydır. Kırmızı, sarı, beyaz pembe gibi birçok rengi ile bulunduğu ortamı süsler. Oldukça anlamlı bir çiçektir. Karanfilin bilimsel adı ise Dianthus caryophyllus olarak bilinir. Bu güzel çiçeğin ana vatanı ise Akdeniz bölgesidir. Açık havada bakılabileceği gibi ev, iş yeri gibi kapalı alanlarda da bakılabilir. Sağlık alanında da birçok konuda iyileştirici özelliği sahiptir.

 

 Karanfil Çiçeği Bakımı

Karanfiller bakımı oldukça kolay olan bir çiçek türüdür. Karanfillerin kendi içinde de birçok türü olduğu bilinmektedir. Türlerin bakımı da kendine özgü olmakta ve bazıları farklılık gösterebilmektedir. Genellikle dayanıklı oldukları bilinmektedir.

Toprak Seçimi

Karanfil için toprak seçimi yapılırken karanfile özgü bir toprak aranmasına gerek yoktur. Çoğu toprakta yetişebilmektedir. Ancak toprağının humuslu ve drenajı iyi sağlanmış olması halinde daha sağlıklı ve hızlı bir gelişme gerçekleştirdiği görülebilir.Işık İhtiyacı

Karanfil çiçeği daha çok açık hava bitkisi olarak geçmektedir. Bu sebep ile ışık ihtiyacı yeterince karşılanmadığında gelişimi yavaş olacaktır. Evinizde, iş yerinizde, bahçenizde, balkonunuzda her nerede bakılacak ise güneşli veya yarı gölge bir alanda bulundurulmalıdır. Günde 2-3 saat direkt güneş ışığı alması sağlanmalı ancak uzun süre güneş altında tutulmamalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Su ihtiyacı karşılanırken öncelikle toprağın kuru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Toprak kuru ise sulanmalıdır. Gereğinden fazla sulandığı takdirde kökleri çürüme gösterir. Sulama işlemi yapılırken her zaman aynı kap, aynı miktar ve aynı gün sulama yapılmalıdır. Aksi bir durum görülmediği sürece değişiklik yapılmamalıdır. Yaz aylarında hava sıcaklığı artışı sebebi ile haftada iki defa, kış aylarında ise hava sıcaklığı düşüşü sebebi ile haftada bir defa sulama yapılabilir. Hava ihtiyacı çiçeklenme için oldukça önemlidir. Havadar bir ortamda bulundurulmalı ancak hava akışının sert olduğu ortamlarda bulundurulmamalıdır. Çiçeğin yapraklarına ve köklerine zarar verebilir.Diğer Gereksinimleri

Karanfil saksısının altında delikler olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü karanfil suyu çok seven bir çiçek değildir. Sulama işleminde fazla gelen suyun deliklerden aşağı akması için delikli saksı almaya özen gösterilmelidir.

İlkbahar aylarında budama işlemi yapılabilir. Çiçeğin uzamış olan sapları kesilir ve böylelikle daha kaliteli büyüme sağlar. Budama işlemi bir defadan fazla yapılmamalıdır.Üretimi Nasıl Yapılır ?

Karanfil üretimi sonbahar aylarında yapılmalıdır. Üretimi köklerinden ayırma, çelikle ve tohumla yapılır.

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Çiçeği topraktan çıkararak köklerini hafifçe silkin. Ayrılmış olan kök veya sürgünleri ayırarak yeni toprağa dikerek çoğaltabilirsiniz.

2 ) Çelik ile

Çiçek saplarından birini 10-15 cm olacak şekilde dip kısmından temiz bir makas ya da bıçak yardımı ile kesin. Daha sonra köklenmesi için toprağa dikerek çok güneş ışığı almayacak bir ortamda köklenmesini bekleyin. Köklendikten sonra uygun bir saksıya alabilirsiniz.

3 ) Tohumdan

Karanfil tohumunu elde ettikten sonra çimlenme toprağı ya da karanfil toprağına dikebilirsiniz. Toprak yüzeyinden 1 cm derin dikilmelidir. Çimlenmenin ardından fide güçlendikten sonra yeni bir saksıya uygun bir toprak ile dikilebilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments