Kanayan Kalpler Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Kanayan kalpler çiçeği, görüntüsü ile dikkat çeken ve adını da buradan aldığını açıkça gösteren bir çiçektir. Diğer bir adıyla ağlayan kalpler çiçeği, bakıldığında tıpkı kanayan bir kalbi ya da ağlayan bir kalbi anımsatır. Bu gibi özelliklerinden dolayı romantik bir çiçek olarak bilinmektedir. Özellikle sevgililer günü için hediye olabilecek en anlamlı çiçeklerden biridir. Bu bitki ilkbahar ortaları veya yazın başlarında çiçeklenmeye başlar. Bu güzel çiçeğin ana vatanı Kore olarak bilinmektedir. Latince adı Dicentra spectabilis olarak geçer. Bu bitkinin bakımı sıcaklık konusundaki hassasiyeti sebebi ile biraz zor olabilmektedir. Ancak uygun şartlar sağlandığında ise bakımı oldukça kolay olmaktadır.

Kanayan Kalpler Çiçeği Bakımı

Kanayan kalplerin dikkat gerektiren ve ilgi isteyen bir yapısı vardır. Bu sebep ile çiçeğin özellikleri araştırılarak nasıl bir ortamda sağlıklı bir şekilde yetiştirilebileceği bilinmelidir.

Toprak Seçimi

Kanayan kalpler için toprak seçimi yapılırken toprağın organik maddeler yönünden zengin olmasına özen gösterilmelidir. Humuslu, killi ve iyi drenaj sağlanmış topraklarda oldukça sağlıklı bir şekilde yetişir. Çiçek toprağı bu şekilde hazırlandığında uzun ömürlü olması sağlanmış olur.Işık İhtiyacı

Çiçeğinizin ışık ihtiyacını karşılamak için güneşli ya da yarı gölge ortamda bulundurarak yeterli şekilde sağlamış olursunuz. Güneşli ortamda bulunuyor ise direkt güneş almamasına dikkat edilmelidir.

Su Ve Hava İhtiyacı

Kanayan kalplerin su ihtiyacı toprak kontrol edilerek karşılanmalıdır. Sulama yapmadan önce toprağın içine parmağınızı sokarak kuruluğundan emin olduğunuzda sulama yapabilirsiniz. Ancak sulama yapmak için toprağınızı uzun süre bırakmamalısınız. Sulama işlemi herhangi bir değişiklik olmadığı sürece haftanın aynı günü, aynı miktarda ve aynı su kabı ile yapılmalıdır. Hava ihtiyacı ise bulunduğu ortamın havadar oluşuna göre ayarlanmalıdır. Eğer hava alan bir ortamda bulunuyor ise sağlıklı bir şekilde yetişir. Ancak odanın bir kenarında duruyor ise sık sık havalandırmak gerekir. Hafif esinti alabileceği bir alanda bulundurulmalıdır. Sert hava akımı olan yerlerden uzak tutulmalıdır.Diğer Gereksinimleri

Kanayan kalpler çiçeğinin bulunduğu ortamda örümceklere, böceklere ve bitlere dikkat edilmelidir. Çünkü bu canlılar bu bitkiyi çok severler. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında bitkinize uygun zirai ilaç satan yerlerden bitki ilacı alarak bu duruma müdahale edilmelidir.Üretimi Nasıl Yapılır ?

Kanayan kalplerin üretimi oldukça kolaydır. Köklerinden ayırma yöntemi ve tohumdan üretim yapılabilir.

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Genellikle ilkbahar aylarında yeni sürgünler vermeye başlar. Bu sırada topraktan sökülüp kökleri ayrılmalı ve hemen çiçeğe uygun ortam ve toprak sağlanarak dikilmelidir.

2 ) Tohumdan

Çiçeğin tohumları sonbahar sonunda dikilmelidir. Dikilecek olan toprağın su geçiren bir toprak olmasına özen gösterilmelidir. Toprak yüzeyinden 1 cm derine dikilmelidir. Tohumlar sprey ile sulanabilir. İlkbahar aylarında çimlenme görülmektedir. Çimlendikten sonra en cansız ve zayıf olanlar sökülmelidir. Geri kalan fideler biraz daha büyüdüğünde ayrı saksılara alınmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments