Kanarya Üretimi ! Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaryalar ülkemizde de en çok beslenen ötücü kuşlar arasındadır. Bir çok farklı mutasyona sahiptir. Güzel ve eşsiz ötüşleri ile neredeyse her evde mutlaka beslenmiştir. Bu kuşlar genel olarak tek başlarına beslenirler. Dişiler bir arada uyumlu bir şekilde durabiliyor olsalar da erkek kuşlarda aynı kafes içerisinde birden fazla olduklarında problemler çıkabiliyor. Üreme dönemleri yaklaştığında bu hobinin en keyifli zamanları başlar. Kanarya sahipleri kuşlarından yavru almak, daha iyi ötücü kuşlar yetiştirmek ya da ellerinde ki kuşların soylarını devam ettirmek için kuşlarını çiftleştirirler. Kanarya üretimi keyifli olduğu kadar da zordur. Üretim sezonunda nelere dikkat edilmelidir ? İşte cevapları.1) Üretime Hazırlık

Kanarya Üretimi

Kanaryalar için en ideal üreme dönemi bahar aylarıdır. Ancak üretime hazırlık kış aylarının sonuna doğru yani şubat sonu mart başlangıcı gibi başlar. Bu dönemde kuşların beslenmesine daha fazla önem verilmelidir. Standart yemlerinin yanında kızıştırıcı mamalar verilmeli ve E vitamini almaları sağlanmalıdır.  E vitamini kanaryalarda üreme organını güçlendirir ve sezona sağlıklı bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı olur. Petshoplardan kızıştırıcı mamalar alabileceğiniz gibi evinizde de yumurta, havuç ve nijer gibi tohumlarla mama hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız mamalarda yumurtayı bol tutmalısınız. Kanaryalar üreme dönemindeki enerji ihtiyacının büyük kısmını haşlanmış yumurtadan edinebilir. Ek olarak E vitamini için günübirlik kanaryaların kafeslerine kuru kayısı, brokoli, yeşil kabak ve ıspanak asılabilir. Ancak bu hazırladığınız mamaları kafeste 24 saatten fazla tutmamalısınız.


2 ) Kanarya Üretimi Eşlerin Tanıştırılması

Üretim için hazırlanmış eşlerin doğrudan yan yana konulması bazı durumlarda ciddi kavgalara sebep olabiliyor. Bu nedenle kuşları doğrudan eşe atmadan önce birbirlerini görebilecekleri kafeslerde  ya da ortadan bölünebilen çift hane kafeslerde tutmalısınız.  Erkeğin dişiye olan kurlarının iyice arttığını ve dişi kuşunda erkek kuşun yanına gitmek istediğini gözlemleyeceksiniz. Erkek kuşun ötüşüne dişi kuşta hafif öterek ve kuyruk sallamalarla karşılık verecektir. Hatta kuşların birbirleri ile temas edebilme imkanları olursa erkek kuşun dişiye yem kusmaya çalıştığını görebilirsiniz. Bu gibi durumları gözlemlediğinizde kuşları aynı kafes içerisine alabilirsiniz.


3) Işıklandırma Nasıl Olmalı ?

Kanaryaların üremesinde beslenme kadar ışıklandırma da önemlidir. Kanaryaların üreme dönemleri bahar aylarında günlerin uzamaya başladığı döneme denk gelir. Bu yüzden evde üretiminde de ışıklandırma üreme için çok önemli bir yer kaplar. Ortalama 10-11 saat kadar ışık almalıdırlar. Eğer kuşları beslediğiniz yer yeterli ışık almıyorsa yapay ışıklandırmalar eklenmelidir. Özellikle akşam saatlerinde yapay ışıklandırmalar kullanılabilir.


4) Kuluçka Dönemi

Eşleşme için uygun olan kuşlar yuva hazırlığına başlarlar. Bu dönemde yuvaya hazır satılan kanarya yuvalarından asmalısınız. Aynı zamanda yuva içerisine bu yuvalar için hazırlanmış keçelerden yerleştirmeli, kuşların yuvayı hazırlamaları için kafese keçe iplikler ve kağıt havlu parçaları yerleştirebilirsiniz. Gazete kağıdı kullanmanız içerisinde barındırdıkları kimyasal boyalar dolayısı ile doğru olmayabilir. Bu aşamadan sonra kuşlar yuvayı hazırlayacak ve çiftleşecekler. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi kuş günde 1 tane olmak üzere 3 – 5 yumurta yapabilir. Yumurtaların doluluk kontrolü 1 hafta sonra yapılabilir. Yumurtaları bir fener ışığına tuttuğunuzda içerisinde damarların oluşup oluşmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer kırmızıya yakın bir renkte ve küçük damar oluşumları görüyorsanız yumurta doludur. Yalnızca sarı bir renk görüyorsanız boştur. Kuluçka süresi ortalama 14 gündür ve yavrular yumurtlama sırasına göre 1 gün arayla yumurtadan çıkarlar.


5 ) Kanarya Üretimi Yavru Bakımı

Yavrular yumurtadan çıkmaya başladıklarında gözleri tamamen kapalı ve tüysüz olurlar. Yumurtadan çıkmalarının ardından 1 – 2 gün içerisinde gözleri açılır. Yavrular çıkmaya başladığı anda yumurta maması kafeste hiç bir zaman eksik edilmemelidir ve günlük olarak yenilenmelidir.  Bu aşamadan sonra anne ve baba kuşun yavruları besleyip beslemedikleri özenle takip edilmelidir. Eğer yavrular beslenmiyorsa elle besleme yapılmalıdır. Bu aşamadan sonra yavrular hızla gelişmeye başlayacaklardır. Ten rengi açık pembe gibi olan yavrular sarı yada beyaz, koyu tonlarda olan yavrular yeşil yada parçalı olacaktır. Yavrular 1 hafta içerisinde yuvayı hızla kirletecektir. Bu aşamada kafese ek olarak kağıt havlu parçaları koyulursa anne kuş dışkıların yavrulara yapışmasını engelleyecektir. 1 hafta sonra yavrular dışkılarını yuvanın dışına yapmaları gerektiğini öğrenecektir. Anne kuş yavruların çıkmasının ardından 8 – 10 kadar yuvadan hiç ayrılmayacaktır. Yavrular ortalama 30 günlük olduklarında anne yavruları kendi hallerine bırakır. 35 günlük olduklarında ise yavrular kendi başlarına yem yemeye başlarlar. Cinsiyet ayrımı yavrular 45 günlük olduklarında ders yapmaya başladıklarına yapılabilir. Ancak en garanti cinsiyet ayrımı yavruların tam anlamı ile ötecek olgunluğa erişmesini beklemektir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments