Kamelya Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Kamelya çiçeği, tıpkı güle benzeyen taç yaprakları ve birçok rengi ile bulunduğu ortamda hoş bir görüntü oluşturan uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Bahçe, balkon, teras gibi açık alanlarda yetiştirilebildiği gibi ev, ofis gibi ortamlarda da yetiştirilebilir. Çiçek açma dönemleri Kasım-Mayıs ayları arasındadır. Bu bitkinin anavatanı ise Tayvan, Çin, Güney Kore ve Japonya’nın güneyidir.

 Kamelya Çiçeği Bakımı

Kamelyanın bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir ancak bakım sırasında önemli noktalara da dikkat edilmelidir. Saksı içinde evde bakılacak ise kışın çok soğuk ortamlardan uzak tutulmalıdır.

 

Toprak Seçimi

Kamelya için humuslu, geçirgen, nemli ve drenajı iyi sağlanmış bir toprak sağlandığında oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü bir büyüme gösterecektir.

 Işık İhtiyacı

Kamelyanın ışık ihtiyacı için en önemli konu yeteri kadar ışık almasıdır. Gölgede solabilir ve direkt güneş ışığı altında da yaprakları yanabilir. Aydınlık yarı gölge bir ortamda gayet sağlıklı bir şekilde yetişebilir. Bulunduğu ortamın sıcaklığı ise 4-7 °C aralığında olmalıdır.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Su ihtiyacı için önce toprak kontrol edilmelidir. Toprak kurudukça sulama yapılmalıdır. Yazın haftada iki defa, kışın haftada bir defa sulama yapılabilir. Sulama yaptığınız suyun kireçli olmamasına dikkat edilmelidir. Sulama günü, su kabı ve su miktarı herhangi bir durum değişikliği yok ise her zaman aynı kalmalıdır.

Hava ihtiyacı için; balkon, bahçe ya da terasta bakılıyor ise hava akımının sert olmadığı bölgelerde bulundurulmamalıdır. Aksi taktirde çiçeğinizin rüzgar akımı ile eğilip bükülmesi sonucu hem yaprakları hem de köklerinde hasar oluşabilir. Ev ya da iş yerinde bakılıyorsa bulundurulduğu ortam düzenli olarak havalandırılabilir ya da pencere kenarına konularak havadar bir ortam sağlanabilir.

 

Diğer Gereksinimleri

Kamelya çiçeğinin daha sağlıklı ve hızlı gelişimi için düzenli aralıklarla gübreleme yapılabilir. Sıvı gübre ya da suni gübre kullanılabilir.

Bitkinin yeni dallar verip çiçek açması için budamak oldukça önemlidir. Bitkinin solmuş ve dökülmekte olan dal ya da yaprakları düzgün bir şekilde kesilerek budanmalıdır.

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Kamelyanın üretimi ise tohumdan ya da köklerinden ayırma yöntemi ile yapılır.

1) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Kamelyanın kökleri ayrılır ve yeni çıkan kökler ayrı bir saksıya dikilir. Can suyu verildikten sonra uygun koşulların sağlandığı ortamda sağlıklı bir şekilde yetişir.

2) Tohumdan

Olgunlaşıp kuruduğu görülen kamelya çiçeğinin hemen tohumları toplanır ve çok derin olmayacak şekilde toprağa dikilir. Çimlenme gerçekleşene kadar saksının üstü bir naylon ile kapatılır. Çimlenme sonrası naylon kaldırılır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments