Kalanşo Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Kalanşo çiçeği, küçük küçük toplu bir şekilde duran ve birçok renge sahip olan bakımı kolay bir çiçektir. Anavatanı Asya ve Afrika’dır ve tür çeşitliliği en fazla Madagaskar’da görülmektedir. Sukulent familyasından olduğu gibi bakımı ve çoğaltılması da bu sebeple kolay ve zahmetsizdir. Kırmızı, turuncu, sarı, pembe, beyaz gibi çeşitli renkleriyle bulunduğu ortamı süslemektedir. Genellikle yaz aylarında çiçek açmaktadır.

 Kalanşo Çiçeği Bakımı

Kalanşonun bakımı oldukça basit ve zahmetsiz olduğu için ev ve iş yerlerinde sıklıkla süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çok yer kaplamayan bu renkli ve sevimli çiçek saksıda kolayca bakılabilmektedir.

 

Toprak Seçimi

Toprak seçimi yapılırken humuslu ve kaliteli toprak tercih edilmelidir. Saksıya dikilirken toprağın havadar ve drenajının sağlanmış olması gereklidir.

 Işık İhtiyacı

Kalanşonun ışık ihtiyacı karşılanırken direkt güneşe maruz bırakılmamalıdır. Çünkü güneş ışığına doğru eğilim gösterir ve uzun süre güneş ışığına maruz kalması yapraklarının yanmasına sebep olabilir. Bu yüzden direkt güneş ışığı altında 10-15 dakikadan fazla kalmamalıdır. Dolaylı yoldan ışık aldığı takdirde bitkinin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanır. Az ışık alması halinde ise yapraklarında solma veya kararma meydana gelmektedir.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Sulama yapılırken bitkinin toprağının kuru olmasına dikkat edilmelidir. Eğer nemli ise sulanmamalıdır. Fazla sulama yapıldığında çürüme görülür. Bitkinin sulaması belirli günlerde ve aynı miktarda su ile yapılmamalıdır. Aksi bir durum görülmediği sürece sulama günü ve miktarı değiştirilmemelidir. Yazın haftada 2 defa, kışın ise haftada 1 defa sulanması yeterli olacaktır.

Hava ihtiyacı yeterli karşılandığında bitkinizin çiçek açması hem daha hızlı olacaktır hem de daha fazla çiçek açacaktır. Havadar bir alanda bulunması gereklidir. Havanın güzel olduğu günlerde balkon ya da cam önü gibi yerlere çıkarılabilir. Hava akımının sert olduğu alanlardan uzak tutulmalıdır. Rüzgar bitkinizin köklerine ve yapraklarına hasar verebilir.

 

Diğer Gereksinimleri

  • Kalanşo çiçeğinin bulunduğu ortam 14-15 derece sıcaklığın altına düşmemelidir. Kış aylarında bile minimum 12-13 derece sıcaklıklarda bulundurulmalıdır.
  • Vitamin ve mineral yönünden yılda 1 defa desteklenmelidir. Bu sayede bitkinizin ömrü daha da uzar.
  • Çiçeğinizin bulunduğu saksının delikleri mutlaka açık olmalıdır.

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Kalanşo çiçeğinin çoğaltılması köklerinden ayrılarak ve çelikleme ile kolayca yapılabilir. Çoğaltma için en uygun zaman Nisan-Mayıs aylarıdır.

 

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Bitkinin ayrılmış olan kökü dikkatlice alınarak ayrılan kökü ayrı bir saksıya dikerek çoğaltabilirsiniz. Can suyunu vererek ışık ve hava ihtiyacını da karşılayacak bir alanda yetiştirebilirsiniz.

2 ) Çelikleme

Çelik ile çoğaltma yapılacak ise kırılacak olan dal dikkatli seçilmelidir. Sağlıklı ve uygun uzunluğa sahip olan dal dikkatli bir şekilde kırılır ya da steril bir makas ya da bıçak yardımı ile kesilebilir. Kesilen dalın gövdesi minimum 2-3 cm olmalıdır. Daha sonra köklenmesi için 1 bardak su içinde 1 hafta civarında suda bekletilir ya da  direkt toprağa dikilerek köklenme gerçekleşebilir. Köklenme görüldüğünde uygun toprağa ve saksıya alınmalıdır. Can suyu verilerek ışık ve hava ihtiyacının karşılandığı bir alanda bulundurulmalıdır.

 

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments