Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs hem bakımı zahmetsiz hem de maruz kaldığımız radyasyonu biraz da olsun azalttığı için sağlık açısından da tercih edilen bitkilerdendir. Zahmetsiz bir bitki olsa da “kaktüs bakımı nasıl olmalı?” diye düşünmekten geri kalmamalıyız,  her ne kadar dayanıklı bitkiler olarak bilinse de kaktüsün çiçek açmasını ve gelişimini iyi olarak devam etmesini istiyorsanız, fiziksel ve kimyasal olarak mümkün olduğunca kendi şartlarını korumasını sağlamalısınız.Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Toprak,  kum ile karışımlı topraklar kaktüsün daha verimli olmasını sağlar, seçilen toprağın suyu geçirmesi ve kireçsiz olması önemli bir etkendir. Kaktüsler oldukça fazla güneş almalı, pencerelere yakın yerlerde olmalıdır. Kaktüs bitkisi sıcağı sever yazın 40 dereceye kadar büyür ama kışın çok sulanmaması ve -15 derece altına düşmemesiyle bitki sağlıklı durum oluşturur. Kaktüs bakımı nasıl olmalı , konusunda en çok şüpheye düşünülen konulardan biri de sulama ve su miktarıdır. Kaktüse verilecek suyun sertliği de önemli etken sunar. Sulama olarak sadece toprağın üstü değil iç kısımları da kuruduğu zaman sulanmalıdır. Sulamada hava  sıcak ve güneşli olmalıdır, bol sulama yapılmalıdır. Saksının altındaki suyu sulamadan sonra biraz zaman geçtikten sonra boşaltılmalıdır.  Sağlıklı gelişim için kaktüsün bol bol hava almalıdır.

Kaktüsü Saksılama İşlemi

Doğru saksılama işlemi bitkinin sağlıklı büyümesi için önemli etkendir. En uygun saksılama işlemi bitkinin dinlendiği zaman yapılandır. Kaktüsün bulunduğu saksının dibine çakıl taşı koyarak suyun saksıda kalmamasını sağlanabilir. Saksı kaktüse uygun olmalıdır, büyük olamamalıdır ve toprak fazla konmamalıdır.

Kaktüsün Çürümesi Nasıl Önlenir?

Kaktüs bakımı nasıl olmalı,  konusunda gözden kaçmaması gereken konulardan biri çürümesini engellemektir.  Kaktüsü toprağa ektikten sonra direkt sulanmamalıdır 1-2 gün geçtikten sonra sulanmalıdır. Eğer kaktüslerden biri hastalandıysa ve yanında başka bir kaktüs varsa kesinlikle hasta olan  saksıdan alınmalı başka saksıya konmalıdır.

Kaktüsün Çoğaltılması

En bilindik yöntem kökten ayırmadır. Kaktüsün kökünden yukarı doğru zayıf yeni bitki oluşur, beklendiğinde kaktüs şeklini alır. Bu aşamada yeni kaktüs ana kökten ayrılmaya başlar, çoğaltmak isterseniz yeni kaktüsü ana bileşenden ayırarak yeni saksıya ekmeniz yeterlidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments