Kadife Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Kadife çiçeği; dokusu tıpkı kadife gibi olan, kırmızı, sarı, kahverengi tonlara sahip ve ana vatanı Arjantin, Meksika ve Güney Amerika olan bir süs bitkisidir. Genellikle çoğu bölgede doğal olarak yetişen bu güzel çiçek parklarda, bahçelerde, evlerde de yetiştirilmektedir. Bakımı zahmetsiz olan bu bitkinin bilimsel adı Tagetes patula’dır. Süs bitkisi olmasının yanı sıra sağlık ve kozmetik gibi birçok alanda da kullanılan bir bitkidir.Kadife Çiçeği Bakımı

Kadife çiçeği zahmet istemeyen ve genellikle her yerde doğal olarak da yetişebilen bir bitkidir. Her yerde yetişebilse de çoğu bitki gibi sıcak bölgelerde daha sık ve güzel yetişir. Dikildiği zaman çimlenmesi için sıcak ve güneşli bir bölgede bulunması çimlenmesinin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

 

Toprak Seçimi

Kadife çiçeğinin toprak seçimi konusunda hiçbir zorlayıcılığı yoktur. Her türlü toprakta uyum içinde yetişebilmektedir. Saksıya dikilecekse çiçek toprağı alınıp dikilebilir.

 Işık İhtiyacı

Bu bitkinin ışık ihtiyacı, bahçeye dikilecekse yarı gölge ve güneşli bir alanda bulundurulması önemlidir. Tüm gün güneş alması halinde yaprakları yanabilmektedir. Evde bakılacaksa mutlaka aydınlık bir alanda ve belirli saatler güneş alan bir bölgede bulundurulmalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Su ihtiyacı karşılanırken mutlaka toprağın kuruyup kurumadığı kontrol edilerek yapılmalıdır. Su ihtiyacı karşılanırken verilen suyun miktarı ve günü mutlaka aynı kalmalıdır. Çiçekte herhangi bir değişiklik görülürse değiştirilebilir. Yaz aylarında toprağın daha çabuk kuruması sebebi ile sulama günleri sıklaştırılabilir. Çok fazla suyu sevmemektedir. Ancak toprak çok kuru bırakılmamalıdır.

Hava ihtiyacı ise çiçeklenmenin daha fazla olması ve bitkinin sağlığı için oldukça önemlidir. Hava ihtiyacı karşılanırken bahçede yetiştirilen bitkinin hava ihtiyacı doğal olarak karşılanır. Ancak bitkiye zarar verecek şekilde rüzgar almamasına dikkat edilmelidir. Evde yetiştirilen bitki için ise evin havadar bir alanında bulundurulmalı ve ara ara balkona ya da cam önüne koyularak hava ihtiyacı kolaylıkla sağlanmış olur.

 

Diğer Gereksinimleri

Aslında pek zahmet istemeyen bu bitkinin bakım aşamasında bazı gereksinimleri bulunmaktadır. Çiçeklenmenin ve büyüyüp gelişmenin daha hızlı ve daha verimli olması için çiçeğe gübreler bulunmaktadır. Bu gübrelerin miktarı ve zamanı öğrenilerek buna uygun bir şekilde gübreleme yapılabilir.

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Kadife çiçeğinin üretimi tohumdan yapılmaktadır.

 Tohumdan Üretim

Kadife çiçeğinin tohumları çimlendirilmek için toprağa serpilir. Çimlenme başladığından itibaren çok fazla sulanmamalıdır. Spreylerle su sıkılarak sulama işlemi yapılabilir. Çimlenme tamamladıktan sonra uygun toprağına alınarak saksıya dikilebilir. Sonbahar sonunda kuruyan kadife çiçeklerinden tekrar tohum elde etmek için ise çiçek dalında kuruduktan sonra ortasından tohumları toplanarak alınabilir. Daha sonra kuruyan çiçekler topraktan tamamen temizlenmelidir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments