Julidochromis ornatus – Cichlid Bakımı

Julidochromis ornatus, Tanganyika gölü cichlidlerinden biridir. Kayalık alanlarda yaşar ve gelende yalnızdır. Doğada mikroorganizmalar ile beslenirler. Akvaryum ortamında davranış ve renkleri zaman içerisinde değişim göstermiştir. Her zaman gerçek renklerini göstermezler. Çift halinde bakılması balıkların stresini azaltacaktır. 60 santimlik akvaryumlar bir çift için uygundur. Bu akvaryumda yavrular daha korunaklı bir şekilde büyür ve gelişir.

Julidochromis ornatus Yaşam Alanı

Zen tortulu kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine ise üreme dönemlerinde agresif olasa da genel olarak orta derecede agresiftir.

 

Julidochromis ornatus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bulunan bir çok canlının aksine  bu balıklarda da dişi olanlar erkeklere oranla daha iri ve yapılıdır. Erkekler daha ufak bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Yumurtaları erkek balık kovukta korur.

 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

22 ile 24 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 9 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 100 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 8.0 ile 9.0 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments