Jako Papağanı Üretimi (Afrika Gri Papağanı)

Jako papağanı hem zekası hemde sevimli kırmızı kuyrukları ile bir çok insanın severek beslediği papağanlar arasındadır. Ülkemizde de oldukça yaygın olan jako papağanı nasıl üretilir ? Kuşlarınızdan yavru almadan önce elinizde ki kuşların birinin dişi diğerinin erkek olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Bir çok yavru alma denemesi bu yüzden başarısız olmaktadır. Kuşlanırınızın cinsiyetini size en net öğrenebileceğiniz yol DNA testidir. Bazı küçük papağanlarda dış özelliklerine bakılarak cinsiyet ayrımı yapılabilir.


Jako Papağanı Çiftleri Nasıl Tanıştırılmalıdır ?

Çiftler birbiri ile tanışmadan önce eve yeni gelen kuşun 30 gün kadar karantina altında tutulması ve bu süre içinde hareketleri, yem yemesi, dışkısı, tüyleri,nefes alış verişi, gözlerinin parlaklığı gibi etmenler çok dikkatli birşekilde gözlemlenmelidir. Herhangi bir sağlık sorunu yok ise papağanlar ilk olarak ayrı kafeslerde birbirinden uzak mesafede ancak aynı odada 3-4 gün tutulmalıdır. aralarında ki mesafe he gün azaltılarak 9-10 gün içerisinde kafes tellerinden kuşların birbirine temas edebilecekleri kadar yaklaştırılmalıdır. Bu süre içinde papağanlar rahatsız edilmeden gözlemlenmelidir. Agresif tavırlar sergiliyorlar ve bu gün geçtikçe azalmıyorsa çiftler değiştirilmedir.  Ancak çiftler birbirine yemek ikramı yapıyor kafes tellerinden birbirlerine ilgi göstermeleri bu uyum sağladığını gösterir. Bundan sonraki aşamada kuşların aynı kafese konulmasıdır.Jako papağanı üretiminde kafes nasıl olmalıdır ?


Orta ve büyük boy papağanlar kendi kafesine karşı çok korumacı olabildiklerinden  çift hane olarak kullanılacak kafesin her iki papağının da kullanmadığı üçüncü bir kafes olmasında yarar vardır. Papağanın boyununa göre kafes büyüklükleri ortalama şöyledir ;  Küçük boy papağanlarda 50*50*50 , orta boy papağanlarda 100*120*100 , büyük boy papağanlarda 300*300*300 cm. Çiftleşmede en önemli unsurlar beslenme, ışık, kafes boyutu ve yuvalık boyutudur bunlara özellikle dikkat etmelisiniz.Eşler aynı kafese alındıktan sonra nelere dikkat edilmelidir ?


Papağanlar aynı kafese konulmadan önce kafesin her her şeyi tam olmalıdır. Örneğin tünek, mineral taşı, oyuncak, yuvalık ve kuşlarınızın ihtiyaç duydukları diğer materyaller. Çift kafese konulduktan sonra kafese mümkün olduğunca az müdahile edilmelidir. Bundan sonra papağanlar temizlik dışında neredeyse hiç rahatsız edilmemelidir. Hatta kimse tarafından kullanılmayan bir odaya yerleştirilmeleri üreme için çok daha iyi olacaktır. Tüm bakımları hep aynı saatlerde ve aynı kişi tarafından yapılmalıdır. Yuvalık zorunlu haller dışında açılmamalıdır.


Jako papağanlarında kuluçka süresi ne kadardır ?

Kuluçka süresi küçük papağanlarda 18-20 , orta boyuttaki papağanlarda 21-25 , büyük papağanlarda 26-28 gündür. Dişi kuşlar ancak son yumurtayı yumurtladıktan sonra tam anlamıyla kuluçkaya yatarlar. İlk yumurtadan son yumurta olana kadar beklenmeli ve dişi son yumurtadan sonrada yuvaya yatmakta isteksizse yumurtalar kuluçka makinesine alınmalıdır. Yumurtaların dölsüz olduğundan şüpheleniyorsanız 10 günün ardından ışıkta kontrol etmelisiniz.


Yumurtalar çatladıktan sonra neler yapılmalıdır ?

Sorunsuz bir kuluçkanın ardından yavrular günlerini doldurduktan sonra sıra ile sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkacaktır. Bundan sonra çift dikkatle gözlemlenmelidir. Papağanlar yavruları beslemekte isteksizse bir kaç gün beklenmeli ve yavrular yuvadan alınıp elle beslenmelidir.


Diğer yazılarımıza göz atın :

Forpus Papağanı Üretimi Ve Özellikleri

Muhabbet Kuşu Üretimi ve Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri ve Üretimi 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
cbd oil
2 yıl önce

This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks a lot!|