Itır Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Itır çiçeği, kendisinin ve yapraklarının hoş ve keskin kokusuyla bilinen bir süs bitkisidir. Sardunya ailesine mensuptur. Ancak yetiştirmesi sardunyaya göre daha kolaydır. Çünkü sardunya daha kolay hastalık kapabiliyorken, ıtır daha dayanıklı bir bitkidir. Itırın renk renk birçok türü bulunmakta ve türlerine göre de kokusu değişmektedir. Yabani bir bitkidir fakat evlerde, bahçelerde de çok sık dikilmekte ve bakılmaktadır. Bakımı kolay ve zahmet istemeyen bitkidir. Bilimsel adı Pelargonium graveolens olarak bilinir. Sağlık alanında da birçok rahatsızlığa şifa olan bir çiçektir. Ana vatanı Güney Afrika’dır. Halk arasında ‘çoban iğnesi, leylek gagası, turna gagası’ gibi isimlerle de anılır.Itır Çiçeği Bakımı

Bakımı kolay olan bu hoş kokulu çiçeği ister evinizde saksıda, isterseniz de bahçenizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bakımı iyi yapıldığında 60 cm kadar boylanabilmektedir. Kışın yapraklarını dökmediği gibi belli oranda soğuğa hatta dona karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir.

 

Toprak Seçimi

Toprak seçmeyen bir bitkidir. Her tür toprakta yetişir ancak her bitki gibi besin yönünden zayıf toprakta büyüyüp gelişim gösterememektedir.

 Işık İhtiyacı

Bol güneş alan bölgelerde daha hızlı gelişir ve büyür. Ancak uzun süre güneş altında kaldığında yaprakları yanabilir. Bu yüzden yarı gölge ve güneş alabileceği bir alanda bulundurulması gerekir. Işık ihtiyacı bu şekilde karşılandığında gelişimi oldukça hızlı olacaktır.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Sulama yapılırken çiçek için sulama günü belirlenip su ihtiyacı bu şekilde düzenli olarak karşılanmalıdır. Sulamadan önce toprak kontrol edilmeli, eğer kuru değilse sulanmamalıdır. Hava ihtiyacı ise eğer balkonda,terasta ya da bahçede yetiştirecekseniz zaten karşılanmış olur. Ancak zarar göreceği şekilde rüzgar almamasına özen gösterilmelidir. Evin içinde bir saksıda yetişecekse havadar bir alanda bulundurulmalıdır.

 

Diğer Gereksinimleri

Evde yetiştirdiğiniz ıtır çiçeğinizi kış geldiğinde şiddetli soğuktan korunacağı bir yerde bulundurmanız gerekir. Kökleri hassas olan bu bitkinin kışın sulaması yapılırken toprak mutlaka kontrol edilerek yapılmalı, fazla sulama yapılmamasına özen gösterilmelidir. Kışın sulama sırasında direkt çeşme suyu alınıyorsa suyu oda sıcaklığında bir süre bekletmeli ve daha sonra sulamasını yapabilirsiniz.

 

  

Üretimi Nasıl Yapılır ?

Tohumdan ve çelikleme ile çoğaltılabilir.

1 ) Tohumdan

Tohumdan çoğaltılırken tohumların dikimi için Ağustos-Eylül ayı idealdir. Tohumlar toprağın çok derine dikilmemelidir.

2 ) Çelikleme

Çelikleme yapılırken uç ve genç dallar seçilmemelidir. Çünkü bu dalların köklenmesi zor ve çürümesi kolay olur. Budama yapılırken çok uzun yapılmamalı, topraktan 4-5 yukarıda sap bırakılmalıdır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments