Isırgan Otu Nelere İyi Gelir ? Faydaları Nelerdir ?

Isırgan otu, tarih boyunca tedavilerde kullanılmış oldukça faydalı ve şifalı bir bitkidir. Ancak yapraklarında bulunan tüp şeklindeki kristalleri temas edildiğinde içeriğinde bulunan kimyasal asit ortaya çıkar ve cildi tahriş eder, insan cildinde kızarıklığa ve kaşıntıya sebep olur. Bu yüzden bitki toplanırken eldiven kullanılmalıdır. Ya da bitki kök kısmına yakın bir yerden koparılıp, elinizi hafif ıslattıktan sonra hızlıca iki parmağınızla yukarıya doğru çektiğinizde kristaller kırılacak ve cildinizi tahriş etmeyecektir. Kökeni Kuzey Asya olan bu bitki dünyanın neredeyse her yerinde yetişmektedir. Antioksidan, antimikrobiyal, antiülser ve ağrı kesici özelliği vardır. Kalp, damar, böbrek ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir ?

 – Vücudu Temizler.

Vücuttaki toksinleri temizler. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta etkisizleştiren toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Bağırsakların besin alımını arttırarak sindirim sürecinin daha düzgün bir şekilde ilerlemesine ve tehlikeli toksinlerin birikmemesini sağlar. Lenf sistemini uyarıcı özelliği sayesinde böbrekleri uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

– Dolaşımı Arttırır Ve Kanın Temizlenmesini Sağlar.

Isırgan otunun içerisinde bulunan  yüksek C vitamini ve demir birleşimi kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar.  Bunun sayesinde açılan yaralar daha hızlı iyileşir ve enerji seviyesini arttırır. Enerjiyi arttırması nedeniyle kronik yorgunluğu önler.

– Kalp Sağlığını Korur.

Isırgan otundan yapılan çay düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürücü ve dolaşım sistemindeki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur.

– Alerjik Hastalıklara İyi Gelir.

Isırgan otu içerdiği bazı ekstrakt birleşimleri sayesinde, alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azaltabilmektedir. Özellikle astım rahatsızlığı olanlar bu bitkinin çayını düzenli olarak tükettiklerinde etkilerinin hatırı sayılır derecede azaldığı gözlemlenmiştir.

– Kireçlenme Ve Kemik Ağrılarına İyi gelir.

Isırgan otu genelde el, diz, kalça ve omurga ağrılarına ağrı yaşanılan bölgeye haricen sürüldüğünde ağrıların azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar eklem ağrıları için ısırgan otu ile banyo yapılmasını  tavsiye ederler. Aynı zamanda romatizma ağrılarını da bir hayli hafiflettiği bilinmektedir. Bitki kaynatıldıktan sonra  ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak uygulandığında romatizma ağrılarını hafifletir.– Prostata İyi Gelir.

Başta prostat kanseri olmak üzere, idrar yapma, idrar torbasının boşaltılması, idrar akışının azalması, idrar sonrası damlama, ağrılı idrara çıkma gibi rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça etkilidir.

– Cilde İyi gelir.

Cilde uygulandığında, ısırgan sivilce şiddetini azalttığını ve bakteriyel enfeksiyonları önleyebildiği kanıtlanmıştır. Antioksidan özelliklerinden dolayı sivilcelerin iyileşmesini hızlandırabilir. Aynı zamanda yara izlerini ve lekelerin görünümünü ve kırışıklıkları azaltır.  Maske olarak uygulanabilir.

– Saç Sağlığını Korur.

Saçların güçlenmesi için oldukça faydalıdır. Saç dökülmesini önler ve kellik tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır. Isırgan otunun yaprakları kaynatılarak duştan sonra saç durulanırken kullanılır. Duştan sonra saçların bu şekilde durulanması, kafa derisi sağlığını da koruyacağı için kepek oluşumunu da önler. Saçın gürleşmesinde de yardımcı olur. 

Isırgan otu nelere iyi gelir?

  • Başta prostat olmak üzere pek çok kanserin oluşumunu önler
  • Emzirme dönemindeki kadınların süt oranını arttırır.
  • Mide bulantısı şikayetlerine iyi gelir.
  • İshali azaltır.
  • Diş eti iltihaplarından oluşan kanamaları azaltır.
  • Böcek ısırıklarından ortaya çıkan kaşıntıları azaltır.
  • Cilt sorunlarına iyi gelir.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır ?

Isırgan otu birçok farklı yöntemle kullanılabilir.  Bitkinin kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri çay yapmak için kullanılır. Kaynayan suya eklendikten sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır ve tüketilir. Isırgan otu yaprakları ıspanak gibi sebzelerde olduğu gibi az suyla ve buğulama yöntemiyle pişirilir. Pişirildikten sonra çorba, salata ve böreğe ilave edilebilir. Püre haline getirilip salatalara da eklenebilir. Haricen ısırgan otu ezilerek ağrıyan bölgelere ya da yaralanan yerlere sürülebilir.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
limon kabuğu
limon kabuğu
2 yıl önce

Çorbasını da eklemişsiniz. Harika bir içerik. Çayı da çok faydalı. Teşekkürler.