İris Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

İris çiçeği; ünlü ressam Vincent Van Gogh’un çizmeyi en çok sevdiği çiçek olarak bilinir. Çoğu resimde ölümü simgelediği bilinir. Halk arasında ‘süsen çiçeği’ diye de geçmektedir. İris eski Yunanca’da ‘gökkuşağı’ anlamına gelmektedir. Hatta bir Yunan tanrıçasının adıdır. Parklarda, bahçelerde, mezarlıklarda sıklıkla gördüğümüz ve farklı renkleriyle dikkat çeken çok yıllık bir bitkidir. Sulak alanları daha çok seven bu çiçek Türkiye’nin çoğu yerinde doğal olarak yetişmektedir. Grup olarak yetişmeye uygun bir çiçektir. Nisan-Haziran aylarında açmakta ve boyu 20-100 cm arasında uzayabilmektedir. Kökleri sığdır. Mavi, mor, turuncu, sarı, beyaz renklere sahiptir.

 İris Çiçeği Bakımı

Bakımı kolay ve zahmet istemeyen bir çiçektir. Bahçede yetiştirilecekse kolaylıkla büyür ve gelişir. Evde yetiştirilecekse büyüyeceği yerde hiçbir cisimle temasta bulunmayacağı şekilde dikilmelidir. Hava akımından kolayca etkilendiği bilinmektedir. Bu yüzden kışın soğuk havalarda korunmalıdır.

 

Toprak Seçimi

Kolaylıkla yetişebilen bu çiçek için toprak seçimi hafif yapılı bir toprak olmalıdır. Hafif kumlu, geçirgen ve drenajı iyi olan topraklarda daha iyi gelişim göstermektedir.Işık İhtiyacı

Yarı gölge ve güneşli alanlarda bakıldığında oldukça iyi gelişim gösterir. Doğrudan güneş istemeyen bir çiçektir.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Sulama yapılırken her sulama sırasında aynı kap, aynı ölçü kullanılarak gün belirlenip sulanmalıdır. Toprağın su ihtiyacına göre sulama yapılmalı ve büyük bir değişiklik olmadığı sürece sulama günü değiştirilmemelidir. Kışın sulama yapılırken ise direkt çeşmeden alınan su verilmemeli, su bir süre dinlendirildikten sonra sulama yapılmalıdır. Sulama sırasında toprağın her tarafına su yayılmalıdır.

Hava ihtiyacı ise bahçede yetiştirilecekse zaten karşılanmış olur. Ancak bitkiye zarar verecek şekilde rüzgar alan bir bölgede bulunmamalıdır. Evde yetiştirilecekse evin havadar bir alanında ya da balkonda yetiştirilebilir.

 

Diğer Gereksinimleri

Düzenli olarak sıvı gübre takviyesi yapılarak daha uzun yıllar yaşaması sağlanabilir. Saksıda yetiştirilecekse saksı değişimi en az 2 yılda bir yapılmalıdır. Kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığı 12 derecenin altına düşürülmemelidir.

 

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

İris çiçeğinin çoğaltılması için en uygun zaman Nisan-Mayıs aylarıdır. Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilmektedir.

 

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

İris çiçeğinin çoğaltılması için en kolay yöntem köklerinden ayırarak çoğaltmaktır. Çoğaltma sırasında bitkinin kökleri kontrol edilerek ayırma işlemi yapılır. Ayrılmış olan kökler hemen yeni bir saksıya ve uygun bir toprağa dikilmelidir.

 

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments