İran Kedisi (Persian) Bakımı Ve Özellikleri

İran kedisi gibi uzun tüylü kedilerin Asya’dan 1500’lü yıllarda İtalya’ya geldiği bilinmektedir. Çöllerde yaşayan bir kedi olmasından dolayı bu kediler İran’da kum kedisi (sand cat) olarak da bilinir. Yapısal olarak çölde yaşamaya oldukça uygundur. Uzun bir süre sonra Nicolas de Pereisc uzun tüylü yapıya sahip bir kaç kedi satıl almıştır. Bu kediler başka uzun tüylü bir ırk olan Türk Angora ırkının bulunduğu Türkiye’den getirilmiştir. 19. yüzyılda İtalya’dan gelen kedilerin soyundan olanlarla Türkiye’den getirilenlerin çiftleşmesi sağlanmıştır. Bu çiftleşmeler bu kedi ırkının kökenini oluşturmuştur. Zamanla soylu ailelerin bu kedilere hayranlık duymaya başlamasıyla popülerliği artmıştır. 

İran Kedisi ( Persian ) Karakter Yapısı

Oldukça soğukkanlı bir yapıya sahip olan Persian kedileri, güneş vuran bir alanda yada pencerede uyumayı ve bu alanlarla zaman geçirmeyi oldukça severler. Büyüseler bile yavru bir kedi gibi hareketli davranışlar sergileyebilirler.

Güneşin altında zaman geçirirken birden bire hareketlenip etrafta meraklı bir şekilde koşturmaya yada oyun oynamaya başlayabilirler. Genel olarak bakıldığında herkesle arkadaş canlısı olan bir yapısı vardır. Yeni insanlarla tanışınca dahi arkadaş canlısı davranabilir.  İnsanlarla zaman geçirmekten ve ilgi görmekten hoşlanır. Sahibinin yada bağ kurduğu insanların dizinde uyumayı severler. Özellikle bağ kurduğu insanlarla birlikte uyumak yada yatakta vakit geçirmek sevdiği bir aktivitedir. Hayatında yapılan değişikliklere kolay uyum sağlar. Ani değişimler bu kediler için sorun yaratmaz.Vücut Ve Tüy Yapısı

Orta irilikte bir kedidir. Dışarıdan bakıldığında kemiklerinin kalınlığı ve tüylerinin kabarıklığı yüzünden büyük bir kedi gibi görünebilir. Dış görünüşü oldukça dikkat çekicidir ve onu popüler kılan şey de budur.

Vücudu, boynu ve bacakları kısadır. Ancak yapısal olarak kalındır. Kısa bir kuyruğa ve küçük kulaklara sahiptir. Yuvarlak bir kafası vardır ve bu yuvarlak kafada büyük gözleri vardır. Tam karşıdan bakıldığında burnunun çıkıntısı belli dahi olmaz.

Uzun, kalın ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri aynı zamanda parlaktır. Bakım gerektirir ve ilgi ister.Bakımı Ve İhtiyaçları

Tüyleri için günlük olarak bakım yapılması gerekir. Özellikle birbirine dolanmaması için sıkça taranması gerekir. Düz bir yüz yapısı olduğu için gözlerinde birikintiler oluşabilir. Bu birikintilerde günlük olarak temizlenmelidir.

Kilosunun ideal kalması için beslenmesinin devamlı olarak kontrol altında tutulmasın gerekir. Bu kediler fazla enerji gerektiren egzersizleri yapmakta zorluk çekerler. Bu yüzden normal bir egzersiz programı hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra beslenme düzenine özellikle dikkat edilmelidir ve aşırıya kaçılmamalıdır. Egzersiz için top yada farklı hareketli oyuncaklar idealdir. Ailesiyle de oyun oynamaktan hoşlanır ve ihmal edilmemelidir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments