İnsan Deneyleri – ÜRKÜTÜCÜ DENEYLER

İnsan deneyleri, bilim adına yapıldığı söylese dahi her zaman suç teşkil etmiştir. İşte en korkutucu insan deneyleri ;

1 ) İnsan Deneyleri – Yetim Çocuklar

1939 yılında; 22 yetim çocuk üzerinde deney yapılması için kullanılmıştır. Bunlardan 10 tanesi konuşma bozukluğu ve kekeleme sorunu olan çocuklardır. 22 çocuğu eşit bir şekilde 2 gruba ayırmışlar. Bir gruba akıcı konuşmasına karşılık ödüllendirilmiş, diğer gruba ise çocukların yapmış oldukları ufak bir hatasına bile ceza verilmiştir. Deneyin sonucunda ise ceza verilen gruptaki çocuklar psikolojik anlamda çok fazla hasar görmüş ve deneyden önceki konuşma bozukluğu olmayan çocukların konuşmasında bozukluklara rastlanmış. 

2 ) Mahkumlar


Gulag çalışma kamplarında tutulan mahkûmlar üzerinde Sovyetler Birliği birçok zehir araştırması yapmıştır. Hardal gazı, risin, dijitoksin gibi kimyasalların denendiği bu deneylerin sonucunda C-2 geliştirildi. C-2 üzerinde deney yapılan insanların üzerinde birçok fiziksel değişime uğratıyor. Kısalan, güçten düşen, kurbanlar 15 dakika içinde ölüyor.

3 ) Naziler


Nazi döneminde tarihin belki de en kötü, en korkunç deneyleri yapıldı. ‘Bilim‘ adına insanlara işkenceler yapıldı: İkizler kullanılarak göz rengi değiştirme, kısırlaştırma projeleri, askerleri için sağlam malzemeler oluşturmak için mahkûmları saatlerce hatta günlerce buzlu su tanklarının içinde tutma, tüberküloz ve kangren bulaştırma, savaşta yaralananları daha çabuk tedavi etmek için sağlıklı Yahudilere tetanoz aşısı yapma ve dahası. 

4 ) İnsan deneyleri – Tedavi olarak kaynar su


1800’lü yıllarda, kirli içme suları ve yiyeceklerle bulaşan bir hastalık olan tifo için tedavi çarelerini insanların üzerinde deney yaparak aradılar. Dr. Walter Jones, hastaların üzerine kaynar su dökülmesini tavsiye etti. Dört saatte bir tekrarlanan bu işlem hastaları iyileştirmek yerine onları öldürdü.

5 ) Delilik organlarda mıdır ?


1900’lerde bir psikiyatrist olan Cotton, deliliğin vücut parçalarında gizli olduğuna düşünüyordu. Hastaları iyileştirmek için diş, bademcik ve bazı iç organları çıkarmaya denedi. Bu deneyde kimseden izin almadı ve hastaların 49’u yaptığı deneyden dolayı öldü. 

6 ) İnsan deneyleri – Tedavi etmek mi ?

Richard Strong, kolera için bir aşı meydana çıkardı. Bu deneyi yaptığı Filipinler’deki Manila hapishanesindeki 13 mahkûma hıyarcıklı veba bulaştırdı ve bütün mahkûmlar hayatını kaybetti. Aşıları karıştırdığı iddia edilen Strong, olay tüm ülkede duyuldu. Yaşanan öfke nedeniyle Strong yatağa düştü. 6 yıl sonra deneylerine devam etmek istedi. Bu sefer de beriberi için aşı geliştirmeye çalıştı fakat sonuç yine aynı oldu. İyileştirmek yerine insanların ölümüne neden oldu. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Güzel içerik.