L136 (Hypancistrus sp) – Bakımı Ve Üretimi

L136 (Hypancistrus sp) ,  coğrafi kökeni Güney Amerika  olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Bunun yanında akvaryumda yapılacak dekorlar balıklara zarar verecek sivri uçları içermemelidir. Sık olarak yapılacak su değişimleri de balıkların gelişiminde önemli rol oynar.

L136 (Hypancistrus sp) Yaşam Alanı

Akıntılı sığ ve kumluk alanlarda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun taban seviyelerinde bulunurlar. Genelde geniş alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  hem etçil hem otçul olarak beslenirler (Ağırlıklı etçil). Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle  barışçıl tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

L136 (Hypancistrus sp) Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıkların uzun solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçleri vardır. Aynı zamanda yüzgeçleri üzerinde daha çok diken vardır. Erkek balıkların kafası dişilere oranla daha geniş ve uzundur. Dişiler daha küçük olur ve karın yüzgeçleri yuvarlaktır

Düz yumurta dökerek üreyen türlerdir. Yumurtlamanın ardından yumurta bakımı vardır. Bu yüzden uygun koşullar sağlandığı zaman yumurta döktüklerinde anaç balıklar akvaryumdan alınmamalıdır. Erkek balıklar yumurtaları korur. Mağara gibi alanlara yumurta bırakırlar. Yumurtlamanın ardından su değerleri korunmalıdır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 – 28 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 8 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 70 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ve 7.6 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments