Hüsnüyusuf Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Hüsnüyusuf çiçeği, ülkemizin genelinde yabani olarak dağlarda, kırlarda ve ormanlarda yetişebildiği gibi evlerde, parklarda, bahçelerde ve seralarda da yetiştirilebilmektedir. Bu hoş görünümlü çiçeğin kokusu az olsa da çok narin ve harika bir kokuya sahiptir. Karanfil ile aynı aileden gelmektedir. Soğuk iklimlerde iki yıllık bir bitki olmasına rağmen sıcak iklimli bölgelerde iyi bakıldığında daha uzun süre yaşayabilmektedir. Beyaz, pembe, mor renkleriyle bulunduğu her yeri süslemektedir. Halk arasında kır karanfili, gugu çiçeği, kız hanım ve nazar otu olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin bilimsel adı ise Dianthus Barbatus’tur.

 Hüsnüyusuf Çiçeği Bakımı

Kolay yetiştirilebilen bir bitkidir. Bu yüzden bakımı da çok zor değildir. Boyu ortalama 20-30 cm olabilmektedir. Yetiştiği toprağın özelliğine, genişliğine ve derinliğine göre boyutu değişiklik gösterebilmektedir.

 

Toprak Seçimi

Zahmetsiz bir çiçek olduğu gibi toprak seçiminin de özel olması gerekmez. Her toprakta yetişebilmektedir. Tercihen hafif kireçli topraklarda daha hızlı büyüme ve gelişme gösterdiği bilinmektedir.

 Işık İhtiyacı

Bu bitkinin ışık ihtiyacı yarı gölge ve güneşli alanlardır. Evinizin balkonunda, cam önünde ya da bahçenizde belli saatler güneş alması yeterli olacaktır. Gereğinden fazla güneş altında kalması durumunda yaprakları yanabilir. Ancak sürekli gölgede durmamalıdır.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Hüsnüyusuf çiçeğinin su ve hava ihtiyacı oldukça önemlidir. Sulama düzenli olarak yapılmalıdır. Sulama için gün belirlenip sulanmalı ve toprağın kuruluğuna bakılarak sulama yapılmalıdır. Gereğinden fazla sulandığı zaman çürüyebilmektedir.

Hava ihtiyacı ise çiçeğinizi evde yetiştirecekseniz evinizin havadar bir alanında bulundurmanız ile sağlanmış olur. Balkonda, bahçede yetiştirildiğinde ise zaten yeterli havayı almış olacak ve daha hızlı gelişim gösterecektir. Ancak devamlı rüzgar alarak bitkiye zarar verecek alanlarda bulundurmamalısınız.

 

Diğer Gereksinimleri

Hüsnüyusuf çiçeğinin çiçeklenme süresini ve sayını arttırmak için solan çiçekleri budamalısınız. Bunu temiz bir makas veya bıçakla yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kullandığınız aletin temiz olmasına ve çiçeğin sağlam olan kısımlarına dikkat etmeli ve çiçek üzerinde herhangi bir yara açmamaya dikkat etmelisiniz. Bitkinin hastalık kapması durumu da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda çiçeğinizin türüne özel zirai ilaç satan yerlerden gerekli ilaçları alabilir ve uygulayabilirsiniz.

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Hüsnüyusuflar tohumla ve çelikle üretilmektedir.

 

1 ) Tohumdan

Bitkinin en iyi özelliklerinden biri de tohumlarını dökmesidir. Tohumları toplandıktan sonra Ağustos-Eylül aylarında ister saksıya ister bahçeye uygun toprak sağlanarak dikilebilir. Dikilirken toprağın çok derinine dikilmemelidir. Çimlenme evresinde ortam sıcaklığı 15-18 derece civarlarında tutulmalıdır.

2 ) Çelik ile

Çelik ile çoğaltma işlemi bitkinin yan sürgünleri ile yapılır. Bu işlem daha uzun sürebilen bir işlemdir. Sebebi ise alınan sürgünlerin köklenme süresi uzun zaman alabilmektedir. Ancak alınan çelik için uygun ortam, nem ve sıcaklık sağlanırsa istenilen sonuç daha hızlı bir şekilde sağlanabilir. Alınan çeliğin boyu 10-15 cm civarlarında olmalıdır. Çelik alınırken el ile alınmalıdır.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments