Husky ( Sibirya Kurdu ) İle Yaşamak

Husky dost canlısı, sakin, doğa düşkünü ve eğlenceli bir dost. Karakteri oldukça iyi huylu olan bu köpekler insanlarla çok hızlı bir  şekilde arkadaş olabilme özelliğine sahip ve son derce sakin huylu olabilmekte. Bununla birlikte bu köpekler boyutlarına bakıldığında evde yaşaması zor olduğu düşünülse de eve uyum sağladıkları zaman oldukça iyi bir ev köpeği olabilirler. Örneğin küçük köpek ırkları ile kıyaslandığı zaman, küçük köpekler ev içerisinde çok aktif olabiliyorken huskyler evde gayet sakin huylu olabilirler. Ancak ufak tefek sorunları da yok değil. Bu köpekler için en büyük sorun aslında tüyleri. Çift katmanlı tüy yapısına sahip oldukları için, tüy dökülmeleri hiç bir zaman son bulmuyor. Ancak çözümü olmayan bir problem değil. Evde beslediğiniz her canlı gibi huskylere de ilginizi eksik etmediğinizde ve taramayı aksatmadan yaptığınızda tüy problemi büyük oranda ortadan kalkıyor. 

Husky Irkının Evde Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her evcil hayvanın ev ortamında farklı gereksinimleri vardır. Bu noktada gerekli olan ilgiyi doğru bir şekilde verdiğinizde sorunsuz bir şekilde sizlere uyumlu olarak yaşamaktadırlar. Huskyler ev ortamında bakıldıklarında genellikle kendi başlarına oyun oynamaktan ya da kendi alanlarında zaman geçirmekten hoşlanan canlılardır. Genel olarak sahiplerine sorun çıkarmayan ve kendi başlarının çaresine bakarak, oyuncaklarıyla oynamaktan keyif alırlar. Ancak bu hiçbir zaman ilgi istemedikleri anlamına gelmez. Husky ırkı her canlı gibi sahiplerine bağlanır ve onlardan ilgi bekler. Bu ilgi kimi zaman basit bir başını okşatma davranışı kimi zaman ise hareketli bir oyun istediği olabilir. Eğer bir bu ırkta bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız gerekli ilgili verebilecek bir yapıda olduğunuza emin olmalısınız. Çünkü gün içerisindeki bakım gereksinimleri haricinde en az 2 saat oyun ya da yürüyüşe ihtiyaç duyarlar.Özellikle ev ortamında bakıldığında düzenli olarak tarama gerektirir. Eğer dış ortamda bakılacaksa da mutlaka belirli dönemlerde taranmalıdır. Ölü tüylerin köpeğin üzerinden atılması için bu tarama işlemi ciddi derecede önem arz eder. Soğuk iklim köpekleri olarak bilinen bu ırkta sıcak dikkat edilmesi gereken bir etmendir. Ancak yanlış bilinen bir kanında bu köpeklerin sıcak iklimlerde hiçbir şekilde bakılamayacağı düşüncesidir. Özellikle sıcak iklimlerin olduğu bölgelerde doğan ve burada büyüyen köpekler yapıları itibari ile biraz daha uyumludurlar. Aslına bakıldığında aşırı sıcak havalarda her köpek daha az hareket eder ve daha az yiyecek tüketir. Huskyler sıcağa karşı neredeyse diğer köpeklerle aynı tepkileri verse de biraz daha dikkatli olunabilir. Örneğin öğle sıcaklarında ya da bunaltıcı derecede nem olduğu düşünülen havalarda köpeği, güneş battıktan sonra yürüyüşe çıkarmak en doğru olanıdır. Bir diğer seçenek ise bu gibi sıcak havalarda su gibi serinletici unsurları içeren oyunlar oynamaktır.

Huskylerin Diğer Gereksinimleri

sibirya kurdu bakımı

Doğrudan bu husky ırkını besleyen insanların tecrübelerine göre aslında sağlık sorunlarına yakalanma oranları birçok ırka göre daha az. Güçlü bir sinirim sistemine sahipler ve yiyecek konusunda çok hassas canlılar değiller. Ancak bir canının beslenmesinde en kaliteli mamaları kullanmak canlının sağlığı açısından en iyisi olacaktır.

Huskyler için söylenebilecek bir diğer gereksinim ise uzun yürüyüşlerdir. Dirençli ve mücadeleci bir ırk olduğundan uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar. Buna bağlı olarak özellikle doğa yürüyüşleri ve yeni keşifler onları heyecanlandırmakta ve eve geri döndüklerinde daha uysal bir yapıda olmalarını sağlamaktadır.

Bu ırk özellikle 1 yaşını doldurana kadar zor itaat ediyor ya da söz dinlemiyor gibi görülebilir. Zaten bu noktada özgürlüklerine düşkün olmaları ile bilinirler. Ancak biraz ilgi ve doğru yöntemlerle bu köpekler oldukça kolay bir şekilde eğitim alabilmektedir. Eğitimde bu köpek zaten söz dinlemeyecek gibi düşüncelerden uzak durulmalı ve sabırlı olunmalıdır. İlgi eksik edilmediğinde ve her zaman onunda istekleri göz önünde bulundurularak uyum yakalanmaya çalışıldığında bu köpekler sizler için en iyi arkadaştan da öte bir dost olmak için can atıyorlar.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments